Komisja popełniła rażące błędy dlatego prezydent zamknął przetarg

2020-11-25 12:14 TS
Prezydent Łukasz Borowiak
Autor: TS

Łukasz Borowiak tłumaczył wczoraj (25.11) dziennikarzom zamieszanie z przetargiem na działkę w centrum miasta.

Chodzi o teren znajdujący się miedzy Al. Krasińskiego i ul. Przemysłową. Grunt miasto próbowało sprzedać już dwukrotnie, ale nie było chętnych. Niespodziewanie do ostatniego przetargu zgłosiły się aż 4 firmy. Moderna, Ambit, Fogo i Dombud Development. Najwięcej zaoferował Dombud - 4,5 miliona złotych, ale komisja wybrała ofertę Ambitu opiewająca na 3 miliony. Komisja sugerowała się nie tylko ceną, ale i koncepcją zagospodarowania terenu. Mimo to prezydent Leszna Łukasz Borowiak przetarg zamknął:

Według mojej oceny komisja popełniła rażące błędy.

Komisja przetargowa już na pierwszym etapie stwierdziła, że oferty firm Fogo i Dombud nie posiadały wszystkich wymaganych informacji umożliwiających ich pełna ocenę.

Powinny te dwie oferty już na tym etapie zostać odrzucone - mówi prezydent Borowiak.

Mimo to komisja je przyjęła.

Wątpliwości prezydenta budzi ocena potencjału inwestycji pod kontem biznesu w okolicy. W tym wypadku komisja najlepiej oceniła firmę Ambit. Dombud, który chciał wybudować budynki dla 150 rodzin z garażami i lokalami pod handel i usługi został oceniony najgorzej.

Jak ja miałbym wytłumaczyć, że 150 rodzin nie kupuje w centrum miasta bułek, mleka, nie korzysta z usług? To jest ewidentne oddziaływanie na biznes w centrum miasta. Nie byłbym wstanie wyjaśnić tego radnym i miałbym z tego powodu ogromne konsekwencje. 

Mimo protestów firmy Ambit prezydent przetarg zamknął. Miał do tego prawo bo w regulaminie przetargu był zapis, że prezydent może to zrobić bez podania przyczyny. Przetarg będzie powtórzony. Ma być ogłoszony jeszcze w tym roku. Prezydent borowiak zapowiada nowe warunki konkursu. Będzie też powołana nowa komisja przetargowa.

Dlaczego warto montować czujki czadu?