Kojec dla psa niczym niewielki pokój dla człowieka. Jest projekt ustawy o ochronie zwierząt [AUDIO]

2020-09-15 11:41 TS
Schronisko Henrykowo
Autor: Schronisko Henrykowo

Według niej duże psy będą mogły być trzymane w kojcu o powierzchni co najmniej 15 m2. Schronisko dla zwierząt w Henrykowie takich warunków dla swoich podopiecznych nie ma.

Ustawa, którą niebawem zajmą się posłowie, dotyczy przede wszystkim zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Nowe przepisy maja zakazać wykorzystywania zwierząt w cyrkach i uregulują długość łańcucha na jakim można trzymać psa:

W ustawie mamy zapis, że minimalna długość łańcucha wynosi 6 metrów. Jest również zapis o zakazie trzymania psów na łańcuchu w kolczatkach - wyjaśnia poseł Lewicy Wiesław Szczepański.

Ustawa reguluje również wielkość kojców dla psów:

Pies do wysokości 50cm musi mieć kojec 9 m2. Psy o wielkości od 51 do 66 cm w kłębie muszą mieć kojec 12 m2, natomiast psy większe będą mogły przebywać w kojcach o powierzchni 15 m2 - dodaje Wiesław Szczepański.

Tak duże kojce ma niewiele schronisk w kraju. W naszym schronisku w Henrykowie kojce mają 6 m2 i jest ich 96. Obecnie przebywa w nich 80 czworonogów. Jeśli sejm przyjmie ustawę schronisko w Lesznie, jak i setki innych w kraju, będzie musiało być rozbudowane. Ustawa nie przewiduje kto za to zapłaci. 

posłuchaj co o ustawie o ochronie zwierząt mówi poseł Lewicy Wiesław Szczepański
Ile kosztuje szkolna wyprawka w 2020?