Już wycinają drzewa na ul. Fabrycznej. Potem... posadzą nowe [FOTO]

2021-05-08 6:31 hak
Już wycinają drzewa na ul. Fabrycznej. Potem... posadzą nowe
Autor: hak, Radio Eska

Urząd Marszałkowski w Poznaniu wydał zgodę na wycinkę 163 drzew kolidujących z remontem ul. Fabrycznej. Za usunięte drzewa miasto musi posadzić 377 nowych drzew. Część z nich właśnie na ul. Fabrycznej.

Urząd Miasta Leszna wnioskował początkowo o zgodę na wycinkę ponad 270 drzew, ostatecznie 243. Pierwszy wniosek w tej sprawie złożył jeszcze w lipcu ubiegłego roku. Planowana wycinka od początku budziła duże kontrowersje wśród mieszkańców. Napisali w tej sprawie petycję do władz miasta i zorganizowali protest w ich obronie. 30 kwietnia Urząd Marszałkowski w Poznaniu wydał zgodę na usunięcie 163 drzew. Wycinka ruszyła "z kopyta".

Protest na ul. Fabrycznej przeciwko wycince drzew w związku z jej remontem

Tę zgodę otrzymaliśmy po zmianach, zarówno w projekcie, jak i w składanych przez nas dokumentach. Poza tym służby marszałka kilkakrotnie w Lesznie były na wizjach lokalnych, szczegółowo analizowali dokumentację naszej inwestycji i na podstawie naszej współpracy i uzgodnień uznano, że usunięcie takiej ilości drzew jest niezbędne, aby wykonać to zadanie - mówi Lucyna Gbiorczyk z Biura Prasowego Urzędu Miasta Leszna.

Inwestycja obejmuje nie tylko remont samej ulicy, ale także budowę ronda u zbiegu Fabrycznej z Magazynową, przebudowę sieci podziemnych i budowę zbiorników retencyjnych.

Za 163 drzewa miasto zostało zobligowane do nasadzenia 377 nowych drzew i prawie 3 tys. m kwadr. krzewów. Z tych 377 nowych drzew co najmniej 163 znajdą się na właśnie przy ul. Fabrycznej i Magazynowej. Pozostałe drzewa, które musimy nasadzić pojawią się przy ul. Budowlanych, przy ul. Kiepury przy skwerze im. Jadwigi Wiecierzyńskiej i w Parku Jonstona - wyjaśnia L. Gbiorczyk.

Nowe nasadzenia mają być wykonane do końca kwietnia przyszłego roku.