​Jan 2 już gotowy. Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej odbudowało wiatrak

i

Autor: hak, Radio Eska Odbudowana zniszczonego przez wichurę wiatraka trwała kilka miesięcy

​Jan 2 już gotowy. Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej odbudowało wiatrak [AUDIO/FOTO/VIDEO]

2022-06-22 14:26

Kilka miesięcy temu najmłodszy na wzgórzu wiatrak zdmuchnęła wichura. Nowy stanął w tym samym miejscu, co jego poprzednik.

Takiej wichury, jaka przeszła pod koniec stycznia br. przez Osieczną nikt się nie spodziewał. Mniejszą, 25-tonową wersję pradawnych wiatraków dosłownie zmiotło z ziemi. Odbudowa ruszyła z kopyta.

Muzeum w Osiecznej pod Lesznem odbudowało wiatrak

Udało nam się ocalić parę elementów, jak część dachu, schody i jedno śmigło. Praktycznie 70 proc. musieliśmy wykonać nowych prac. Trzy tygodnie temu zakończyliśmy ostateczne prace i możemy się cieszyć kolejnym wiatrakiem edukacyjnym - mówi Jarosław Jankowski właściciel muzeum i budowniczy nowego koźlaka.

Reszta zniszczonego koźlaka została pocięta na kawałki i zużyta m.in. do powiększenia szopy na drewno. Aby sytuacja z wichurą się nie powtórzyła, w Janie 2 zastosowano specjalne zabezpieczenia.

POSŁUCHAJ Jarosław Jankowski z muzeum w Osiecznej o odbudowie wiatraka

Wzmocniliśmy go w ten sposób, że zwiększyliśmy - czego się nie powinno robić - podstawę fundamentu, daliśmy dodatkowo jeszcze belki, które są bezpośrednio spięte pod kozłem skręcone śrubami i dopiero na te podwójne podwaliny był umiejscowiony kozioł, który również klamrami został spięty do betonu i teraz ta konstrukcja jest mega pancerna - zdradza J. Jankowski.

To wszystko zajęło kilka miesięcy, kosztowało wiele godzin i pieniędzy.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy nas wsparli nie tylko finansowo, ale również psychicznie - dodaje pan Jarosław.

20 sierpnia Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej obchodzić będzie 10-lecie istnienia.

W cieniu tego 10-lecia ja obchodzę 30-lecie pracy konserwatorskiej, a wspólnie z żoną obchodzimy ponad 20-lecie pracy w muzealnictwie.