Finał konkursu Szmaragdowy Guzik w Lesznie

i

Autor: hak, Radio Eska Do finału konkursu zakwalifikowały się 44 projekty z 14 szkół z całej Polski

Finał konkursu "Szmaragdowy Guzik" w Lesznie [FOTO/VIDEO]

2022-04-08 17:54

Pościel siostry, folia po materacu, drut z garażu taty, gazety, czy kredki. Takie materiały wykorzystali młodzi projektanci i krawcy do przygotowania swoich kreacji. Zaprezentowali je dziś w Teatrze Miejskim w Lesznie, gdzie odbył się finał konkursu "Szmaragdowy Guzik".

Rok temu Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Projektantów i Krawców "Szmaragdowy Guzik" odbył się online. Dziś jury konkursu, widownia i sami uczestnicy mogli oglądać projekty na własne oczy.

Temat dotyczy cyrkulacji w modzie, czyli takiego myślenia odpowiedzialnego i proekologicznego, który zaczyna się już na etapie samego pomysłu i projektowania. Już na etapie pomysłu projektant stara się przewidzieć, jak to ubranie będzie się starzało, jak będzie można o nie dbać, a w końcu jeśli nie da się go dłużej reperować to jak przetworzyć, żeby jak najpóźniej stało się śmieciem, który ląduje na wysypisku - mówi Klaudia Zielińska, nauczycielka w Zespole Szkól Technicznych w Lesznie, współorganizatorka konkursu.

Finał IV konkursu "Szmaragdowy Guzik" w Lesznie

W finału, który odbył się dziś na deskach teatru przy ul. Narutowicza wzięły udział 44 projekty przygotowane przez uczniów 14 szkół z całej Polski.

Mój projekt jest zainspirowany hiszpańskim projektantem Paco Rabanne, który w swoich projektach wykorzystywał na przykład metal lub plastik. Top składa się z ok. 400 zawleczek od puszek, które każdą z osobna łączyłam i tiulu. Spódnica jest zrobiona z plastiku PCV. Mamy na niej kieszonki. Znajdują się w nich przeróżne zabawki. Pokazuje to takie przejście z dzieciństwa do wieku dorastania, dlatego mamy torebkę z opakowań po papierosach - mówiła Olga Filipowicz z Bielska-Białej.

Kreacja Andżeliki Szarek z małej miejscowości koło Zatora powstała z delikatnego materiału:

Jest cała z gazety, bo trzeba dbać o recykling. Znalazłam stertę gazet, więc zmieniłam ją w sukienkę. Najtrudniejszy był cały ten top. Bardzo długo zajmowała przeplatanka tego wszystkiego.

Projekty oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem Magdy Hasiak - projektantki i konstruktorki odzieży. Uczestnicy konkursu mieli o co walczyć. Nagrodą główną są studia I stopnia w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Wygrał je Michał Motylewski z CKZiU w Żorach za projekt „refreSHAFA”. II miejsce zajęła Olga Filipowicz z BSP w Bielsku-Białej za "Wiek niewinności”. Dostała indeks Fashion School w Poznaniu. III miejsce przypadło Bartłomiejowi Szewczykowi z ZS nr 1 w Nowym Targu za „Sztuka własnych myśli”. Zdobył za to kurs o wartości 3tys. w Akademii Rzemiosła „Żółta Szpilka” w Poznaniu.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Technicznych - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lesznie.