​Drewniani świadkowie historii w Osiecznej [AUDIO/FOTO/VIDEO]

2021-10-13 13:13
​Drewniani świadkowie historii w Osiecznej
Autor: hak, Radio Eska

Kiedyś było ich tu więcej, teraz zostały tylko trzy. Poznajcie stare wiatraki w Osiecznej. I młodego koźlaka, który chwyta wiatr w skrzydła od zaledwie dwóch lat.

Na przełomie XVII i XVIII wieku w Wielkopolsce było ok. 14 tys. wiatraków. Po II wojnie światowej już tylko 2,5 tys., czyli tyle, ile teraz ma Holandia. Wiatraki w Osiecznej to jedne z najstarszych oryginalnie zachowanych obiektów w Wielkopolsce. I to jedyny w Polsce zespół trzech wiatraków z XVIII wieku zachowanych w tak dobrym stanie. Dwoma z nich opiekuje się Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej.

Wyjątkowe wiatraki w Osiecznej koło Leszna

Osieczna posiadała kiedyś na tym wzgórzu 12 wiatraków typu koźlak. Były jeszcze 3 w mieście - w sumie 15. No i jeszcze Osieczna posiadała 5 młynów wodnych - mówi Jarosław Jankowski, dyrektor muzeum, pasjonat i rekonstruktor wiatraków oraz autor książki "Historia młynarstwa świata".

POSŁUCHAJ o wiatrakach w Osiecznej i nie tylko opowiada Jarosław Jankowski

Środkowy wiatrak o imieniu Adam Józef mielił najdłużej.

Był obiektem jeszcze pracującym do 1982 roku. Jest zupełną rzadkością, unikatem, jednym z nielicznych wiatraków, który wyposażony jest w pełni we wszystkie maszyny i urządzenia i dzięki temu możemy prześledzić proces technologiczny jaki się odbywał przy przemiale dawniej - mówi dyrektor muzeum.

Teraz razem z wojewódzkim konserwatorem zabytków Jarosław Jankowski pracuje nad spisem wiatraków w Wielkopolsce.

Tworzymy nową mapę kart konserwatorskich i już wtedy będziemy wiedzieć, ile i w jakim stanie,i czy warto któreś jeszcze uratować w trzech powiatach: leszczyńskim, rawickim i wolsztyńskim - dodaje J. Jankowski.

Mapa ma być gotowa do końca tego roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE