Dla dzieci i dorosłych - nowe publikacje muzeum w Lesznie

i

Autor: hak, Radio Eska Przewodniki mogą być z powodzeniem prezentem pod choinkę - zachęca do zakupu Kamila Szymańska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie (na zdj. w środku)

Dla dzieci i dorosłych - nowe publikacje muzeum w Lesznie

2021-12-17 19:40

Muzeum Okręgowe w Lesznie wydało dwie publikacje - "Bystre oczko. Odkrywaj Leszno z Muzeum" dla najmłodszych i "Historie zapisane w kamieniach. Przewodnik po lapidarium przy kościele świętego Krzyża w Lesznie" dla starszych.

"Historie zapisane w kamieniach" to niewielkiego formatu przewodnik po jednym z najważniejszych zabytków miasta. Adresowany jest także do osób spoza Leszna, dlatego znalazła się w nim mała mapa i krótka historia miasta. Przewodnik jest dwujęzyczny: polsko-niemiecki, bo powstał przy współpracy z pełnomocnikiem Rządu Federalnego do spraw Kultury i Mediów z Etatu Referatu Kultury byłych Ziem Prus Zachodnich, Ziemi Poznańskiej oraz Wołynia i Galicji.

Pokazuje szesnaście wybranych płyt nagrobnych obrazujących różnorodność czterech nieistniejących już cmentarzy leszczyńskich, czyli cmentarza  kalwińskiego, luterańskiego, żydowskiego i katolickiego. Nie mogło zabraknąć w tym przewodniku grobu Jana Metziga, bo to znacząca postać. Mamy nadzieję, że spacerując z tym przewodnikiem bardziej zrozumiemy to, co tak na prawdę jest wielkim skarbem Leszna - mówi Małgorzata Gniazdowska, autorka przewodnika. 

Autorka "Historii..." zdradziła Radiu Eska, że w planach jest także obszerna publikacja naukowa poświęcona leszczyńskiemu lapidarium.

"Bystre oczko. Odkrywaj Leszno z Muzeum" to z kolei książeczka dla najmłodszych i rodzin z dziećmi.

To kontynuacja wcześniejszego pomysłu. Wprowadza trening uważności. To swoista instrukcja uważnego spaceru. Takiego, który uczy te najmłodsze pokolenie radzenia sobie ze stresem i z pędem codzienności. A pretekstem do tego spaceru jest siedem wybranych muzealiów. I poprzez zadania edukacyjne z elementami zagadek, kolorowanek, czy zadań plastycznych edukują, przemycają troszeczkę te wiedzę o Lesznie - mówi Marta Małkus, współautorka "Bystrego oczka".

Książeczka dla najmłodszych wydana została przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie, z pomocą finansową samorządu i sponsorów. W przyszłym roku ma ukazać się kolejna część serii. 

Obie publikacje można nabyć w sklepiku w siedzibie muzeum przy ul. Narutowicza.

Wystawa o Lesznie "Na styku światów"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE