Obchody rocznicy wybuch Powstania Styczniowego w Lesznie

i

Autor: TS Obchody rocznicy wybuch Powstania Styczniowego w Lesznie

160 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe. W czwartek (26.01) w Lesznie uczczono pamięć powstańców, wielu z Wielkopolski i Leszna [ZDJĘCIA]

2023-01-26 13:11

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. i było skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Choć zakończyło się klęską, to jest uważane za największy zryw niepodległościowy XIX wieku w naszym kraju.

Pod Pomnikiem Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego zebrali się przedstawiciele służb mundurowych, Rady Miasta Leszna, uczniowie szkół i ich poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta. Wojsko oddało salwy honorowe. Wiceprezydent Leszna, Piotr Jóźwiak przypomniał że wśród powstańców było wielu mieszkańców naszego regionu.

Na wieść o wybuchu Powstania Styczniowego, na teren objęty powstaniem wyruszyło wielu Wielkopolan, w tym kilkunastu leszczyńskich gimnazjalistów. Powstanie zakończyło się klęską ale było źródłem siły i wytrwałości w walce o niepodległość całych pokoleń. 

Wiceprezydent Piotr Jóźwiak dodał, że Powstanie Styczniowe, mimo, że przegrane pokazało dwie ważne rzeczy.

Po pierwsze, mając za sąsiada Rosję trudno być bezpiecznym i wolnym krajem, bez silnej, zawodowej i dobrze uzbrojonej armii, co jest szczególnie widoczne dzisiaj. Po drugie, powstanie pokazało potęgę pierwszego w naszej historii polskiego państwa podziemnego.

Powstanie Styczniowe przeciwko carskiemu imperium było największym i najdłużej trwającym polskim zrywem niepodległościowym.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE