Wojewoda lubelski: jesteśmy przygotowani na zagrożenie powodziowe

2021-02-23 12:25 Magda Ważna PAP.
W najbliższych dniach czeka nas ocieplenie
Autor: MW W najbliższych dniach czeka nas ocieplenie

Wojewoda lubelski Lech Sprawka zapewniał na wtorkowej konferencji prasowej w Krasnymstawie, że jesteśmy przygotowani na zagrożenie powodziowe. Zaznaczył też, że w najbliższych dniach może dojść do podniesienia się stanu wód w wyniku intensywnych roztopów.

Sprawka podkreślił, że w naszym województwie zagrożenia związane z gwałtownymi roztopami dotyczą przede wszystkim zlewni rzek Bug i Wieprz, w mniejszym stopniu zaś Wisły.

- Musimy obserwować, monitorować ten stan, szczególnie jeśli chodzi o rzeki Wieprz i Bug. W Dorohusku i we Włodawie mamy przekroczone stany ostrzegawcze, w stosunkowo niewielkim stopniu, ale w najbliższych dniach, do 25 lutego, należy liczyć się z tym, że stan wód znacznie się podniesie w wyniku intensywnych opadów – mówił wojewoda.

Dodał również, że zagrożenie powodziowe może także wystąpić w położonym nad Wieprzem Krasnymstawie. Już przed tygodniem poziom rzeki się podniósł, ale w ostatnich dniach opadł. Jednocześnie Sprawka zapewniał, że wszystkie służby są w gotowości na wypadek zagrożenia powodziowego. W ostatnim czasie dwukrotnie zbierał się wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego. W drugim posiedzeniu brali udział starostowie. 

Również żołnierze z lubelskiej brygady Obrony terytorialnej ćwiczyli działania na wypadek powodzi.

We wtorek rano w województwie lubelskim zanotowano dwa przekroczenia stanu ostrzegawczego rzek. Chodzi o Bug w Dorohusku, który w ciągu ostatniej doby przybrał o 4 cm i obecnie przekracza stan ostrzegawczy o 26 cm. Drugie przekroczenie odnotowano na Bugu we Włodawie – od wczoraj stan wody podniósł się o 1 cm i obecnie przekracza stan ostrzegawczy o 12 cm. Pozostałe rzeki w województwie płyną poniżej stanów ostrzegawczych.

Raport z Anteny 23.02