Kraśnik

i

Autor: Fot. Kinga Stec

Władze Kraśnika ułatwią funkcjonowanie lokalnych przedsiębiorstw podczas epidemii

2020-03-20 18:09

Podczas piątkowej sesji Rady Miasta władze Kraśnika podjęły działania, by wesprzeć lokalne przedsiębiorstwa. Między innymi ratusz odstąpi od pobierania czynszu za wynajęty lokal firmom, które wstrzymały działalność. Skąd takie decyzje?


Piątkowa sesja Rady Miasta została zwołana tydzień wcześniej. To z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podczas niej władze kraśnika zwróciły uwagę, że w związku z epidemią wiele przedsiębiorstw w Kraśniku znalazło się teraz w trudnej sytuacji. Kraśnicki samorząd chce pomagać osobom prowadzącym działalność gospodarcza.

— Na dzisiejszej sesji Rady Miasta przedstawiłem działania w tym zakresie, które podejmujemy i będziemy podejmować w najbliższym czasie, biorąc pod uwagę rozwój sytuacji w naszym mieście i kraju. — informuje burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk. 

Pomoc dla przedsiębiorców będzie przybierać następujące formy:

1. Odstąpienie od pobierania czynszu za wynajęty lokal komunalny w okresie od 14 marca w przypadku wstrzymania prowadzenia działalności gospodarczej.

2. Obniżenie o 50% stawki czynszu z tytułu najmu lub dzierżawy komunalnego lokalu użytkowego w przypadku ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej w wynajmowanym lokalu.

3. Odroczenie terminów płatności za lokale komunalne, podatek od nieruchomości, środków transportowych czy dzierżawę terenu.

4. Rozłożenie płatności na raty (czynsze, podatki od nieruchomości, dzierżawy) i ewentualne umorzenie odsetek od tych kwot.

5. Zmniejszenie wymiaru opłaty za korzystanie z przystanków miejskich.

6. Zniesienie, po uprzednim podjęciu uchwały przez Radę Miasta, opłaty targowej. Okres, na jaki opłata miałaby być zniesiona, zależy od czasu zamknięcia targowisk.

7. Zwrot dokonanych opłat rezerwacyjnych (administrator targowiska - KPM - zwróci wpłacone opłaty rezerwacyjne handlującym na miejskich targowiskach za cały okres ich zamknięcia).

8. Promowanie oferty lokalnych przedsiębiorców poprzez informowanie o niej w mediach społecznościowych miasta i mediach lokalnych (np. publikowanie wykazu restauracji, które świadczą usługi z dostawą do domu/mieszkania).

9. Załatwianie ważnych spraw na linii przedsiębiorca samorząd drogą elektroniczną (np. w formie wideokonferencji).

10. Zamieszczenie instrukcji na stronie miasta i w social mediach dotyczącej narzędzi do pracy zdalnej (wideokonferencji), którymi posługuje się Urząd Miasta Kraśnik.

11. Współdziałanie z Kraśnicką Radą Gospodarczą i innymi podmiotami w zakresie opracowania długofalowego „Pakietu Pomocowego dla Przedsiębiorców” związanego ze stanem zagrożenia epidemicznego.

Jak informuje urząd miasta w przyszłym tygodniu ze strony krasnik.eu przedsiębiorcy będą mogli pobrać formularze i druki.