Sytuacja covidowa w województwie lubelskim pogarsza się

2021-09-11 13:54
W województwie lubelskim sytuacja covidowa pogarsza się.
Autor: A. N.

Na przedostatnim miejscu jeżeli chodzi o szczepienia i na pierwszym jeżeli o zakażenia. W województwie lubelskim sytuacja covidowa pogarsza się.

 Jak informuje wojewoda lubelski ludzie nie chcą się szczepić szczególnie na wsi, a powodem nie jest mała dostępność do punktów tylko ograniczenia w zdobywaniu rzetelnych informacji.

— W ciągu najbliższych dni spodziewamy się dużej dynamiki wzrostu zakażeń. W szpitalach w regionie hospitalizowanych jest około 60 pacjentów. Około 75 procent zakażonych w szpitalach to są niezaszczepieni. W jednym ze szpitali w Lublinie na 4 pacjentów podłączonych do respiratorów jeden jest zaszczepiony, ale to, że tam jest wynika z choroby współistniejącej.Osoby zaszczepione mają mniejszą szansę się zarazić, a jeżeli już do tego dojdzie to lżej przechodzą chorobę. Wtedy mamy mniejszy procent hospitalizacji. — mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Wzrost zakażeń w ostatnich dniach wynika także z kilku ognisk wirusa. Zwiększoną ilość zakażonych patentów miał szpital w Krasnymstawie. Jak poinformował wojewoda to pacjenci z tego samego ogniska. Ponadto więcej zakażeń jest też w samym Lublinie w tym także w dwóch szkołach i w  jednym żłobku.

Wojewoda apeluje szczególnie do lekarzy rodzinnych o zachęcanie do szczepień, bo to oni mają największy autorytet.

— Takie apele kieruje także do księży, bo to oni mają spory wpływ na postawy mieszkańców wsi. Apele do najniższego szczebla samorządu terytorialnego, czyli gminy, bo wójt też jest najbliżej i może dotrzeć do mieszkańców. — dodaje Lech Sprawka.

W regionie wskaźnik zaszczepień wynosi 3700 na 10000 osób, które są w pełni zaszczepionych. W województwie lubelskim ostatniej doby (stan na 11.09.21) przybyło 68 zakażonych, w całej Polsce mamy 530 nowych przypadków, a 8 osób zmarło.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE