Niebawem rusza sezon grzewczy, wraz z którym pojawi się ryzyko zatrucia czadem. Jak chronić się przed "cichym zabójcą"?

2020-10-01 12:13 RS
PSP Kraśnik
Autor: Radosław Siennicki

Początek października zwiastuje nieuchronne ochłodzenie temperatury powietrza. W związku z tym, niedługo będziemy zmuszeni zacząć włączać ogrzewanie.

Sezon grzewczy oznacza, że jak co roku istnieje ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, który nazywany jest także „cichym zabójcą”. To ze względu na to, że jest to gaz, którego nie jesteśmy w stanie wyczuć swoimi zmysłami. O tym, jak czad działa na nasz organizm, mówi młodszy brygadier Piotr Michałek z Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku:

On bardzo łatwo wchodzi w reakcję z naszą krwią. Oprócz tego, że tlenek węgla łączy się z hemoglobiną, 10-15% łączy się z białkami osocza. To w konsekwencji powoduje złożone procesy medyczne, łącznie z ogólnoustrojowym stanem zapalnym. Nawet po wyzdrowieniu często dochodzi do powikłań związanych z zaburzeniami układu neurologicznego.

Aby zapobiegać zatruciu tlenkiem węgla należy przynajmniej raz do roku sprawdzać stan przewodów kominowych. Dla swojego bezpieczeństwa straż pożarna zaleca ponadto zakup czujników czadu i w miarę możliwości umieszczenie ich w każdej z sypialni.

Podpaliła parasol w Częstochowie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.