Lubelskie: Samorządowcy dostali miliony na drogi

2021-05-07 16:35 OM
Lubelskie: Samorządowcy dostali miliony na drogi
Autor: źródło: Urząd Wojewódzki w Lublinie

​W województwie lubelskim w tym roku powstaną drogi za ponad 289 milionów złotych. Właśnie takie dofinansowanie dostały powiaty i gminy z naszego województwa w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W piątek starości podpisali umowy dotyczące udzielenia dofinansowania na drogi powiatowe w kwocie 190 milionów złotych.

Powstanie 364 km dróg - mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski. - To jest początek podpisywania umów. Teraz podpisaliśmy umowy ze starostami. Będę prosił ich o jak najszybsze działanie, dlatego, że kiedy oni podpiszą umowy z wykonawcami, a będą oszczędności, wtedy będziemy podpisywać kolejne umowy z tymi samorządami, które są na tzw. liście rezerwowej.

W piątek umowy na dofinansowanie dróg z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg podpisało 14 starostów i prezydent Zamościa.

Złożyliśmy projekty na trzy drogi, mówi Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. - Otrzymaliśmy dofinansowanie do dwóch dróg. Do ulicy Szczebrzeskiej i do ulicy Piłsudskiego. Obie te inwestycje już są w toku, ponieważ znacznie wcześniej ogłosiliśmy przetargi i rozstrzygnęliśmy. Koszt ulicy Piłsudskiego to około 18 milionów złotych, z czego 9 milionów to dofinansowanie. Ulica Szczebrzeska to koszt prawie 11 milionów złotych, gdzie ponad 6 milionów to jest dofinansowanie.

Jednym z powiatów, który dostał dofinansowanie jest powiat kraśnicki.

W powiecie kraśnickim będą zrealizowane dwie drogi na łączną kwotę dofinansowania ponad 10 milionów złotych, ich kosztorys to ponad 15 milionów - mówi Andrzej Rolla, starosta kraśnicki. - Jedna z dróg jest w Gminie Urzędów. To droga o długości 10,5 km i druga w centrum miasta, aleja Tysiąclecia, bardzo ważna.

Nie wszystkie powiaty, które starały się o dofinansowanie na drogi dostały je. Trafiły one na listę rezerwową i wojewoda lubelski liczy na to, że te inwestycje także uda się zrealizować dzięki oszczędnościom. A jak deklarują starości, którzy otrzymali dofinansowanie, oszczędności będą.

Jesteśmy już po przetargach. Z naszego powiatu będą 4 miliony oszczędności - dodaje Rolla.

Z dużym prawdopodobieństwem, graniczącym z pewnością mogę powiedzieć, że wszystkie inwestycje, które są na liście rezerwowej powiatowej zostaną zrealizowane - mówi wojewoda. - Mamy informacje, że już w tej chwili będziemy mieli oszczędności wynoszące około 20 milionów złotych.