Las

i

Autor: Pixabay

Warto wiedzieć

Leśnicy przypominają o czym pamiętać w trakcie spacerów

2023-03-30 13:09

Szklane butelki, plastiki, a nawet opony. Śmieci ciągle zalewają lasy. Leśnicy apelują, żeby wynosić ze spacerów wszystko co ze sobą wzięliśmy.

Planując leśne przechadzki powinniśmy także pamiętać o odpowiednim ubiorze, który będzie dostosowany do obecnej pogody.

O szczegółach mówi Michał Kosikowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kraśnik:

Wybierając się do lasu, na pewno trzeba odpowiednio się ubrać, założyć wygodne buty. No i też trzeba zwrócić uwagę na znajomość terenu. Jeżeli nie znamy terenu, to należy poruszać się drogami wyznaczonymi czy to ścieżkami rowerowymi czy szlakami pieszymi, żeby się nie zgubić.

Leśnicy apelują, także o to aby unikać kontaktów z dzikimi zwierzętami, zwłaszcza teraz kiedy pojawia się dużo młodych. Nie można także zabierać zwierząt z lasu. Takie przypadki cały czas się zdarzają - dodaje Kosikowski:

Nie możemy zabierać tych zwierząt do domu, szczególnie małych, bo raz, że jest to zabronione przetrzymywanie takich zwierząt, a dwa nawet jak nie ma w okolicy matki danego zwierzęcia, to prawdopodobnie odeszła, żeby odwrócić naszą uwagę, żebyśmy nie szli w to miejsce.

Wiele z nas na leśne spacery wybiera się ze swoimi czworonogami. Pamiętajmy, jednak żeby nasze psy pozostawały na smyczy, gdyż biegając wolno mogą się zgubić ,wpaść we wnyki, albo wybiec na drogę wprost pod nadjeżdżający samochód.

Puszczanie psa luzem w lesie jest wykroczeniem i grozi za nie kara nagany lub grzywny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE