Konstruktorzy z Polski i Węgier przyjechali do Kraśnika. To w ramach konkursu First Lego League

2020-02-03 15:33
Robot stworzony z klocków LEGO
Autor: LaterJay Photography, pixabay.com

Do Kraśnika przyjechali młodzi robotycy z Polski i Węgier. To za sprawą Europejskich Półfinałów First Lego League w których zadaniem było skonstruowanie robota przy pomocy właśnie popularnych klocków. Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie maszyn, które poradzą sobie z rozwiązywaniem problemów miejskich. Wśród tematów znalazła się m.in. segregacja odpadów czy stworzenie huśtawki dla osoby niepełnosprawnej

Do rywalizacji stanęło 17 ekip – 9 z Polski oraz 8 z Węgier. Młodzi konstruktorzy budowali i programowali swoje maszyny przez pół roku.

O tym, co było brane pod uwagę przy klasyfikacji generalnej, mówi Dariusz Głuchowski, jeden z organizatorów wydarzenia:

Tam jest kilka zadań, które muszą wykonać, czyli np. praca zespołowa. Oceniany jest także projekt, który robią przez cały rok badawczy. Oceniania jest konstrukcja robota, a na koniec zlicza się punkty, czyli komu jak najlepiej pójdzie. Suma wszystkich punktów winduje drużynę w tabeli i cztery najlepsze przechodzą do finału.


Wśród drużyn, które przeszyły do finału są 3 zespoły z Węgier oraz wywodzący się z Lublina Robo Team. Konstruktorzy prowadzeni przez Instytut Informatyki UMCS zbudowali kosz-robota oraz zaprogramowali interaktywny quiz, który uczy dzieci jak poprawnie segregować śmieci. Finał konkursu odbędzie się w Niemczech w marcu. Wydarzenie było objęte patronatem Radia Eska.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE