Kiedy dzieci wrócą do szkół? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia ostrożny

2021-04-08 13:00 M.W PAP.
Kiedy dzieci wrócą do szkół?
Autor: Pexels

Co najmniej do 18 kwietnia dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie. I chociaż rządzący podają przybliżone daty powrotu dzieci za szkolne ławy, wciąż nie wiadomo kiedy to nastąpi. Optymistyczny scenariusz przewiduje minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, ale rzecznik Ministerstwa Zdrowia nie podziela jego entuzjazmu.

Dzieci wrócą do szkół w kwietniu?

- Jestem przekonany, że od kwietnia wrócimy do nauki stacjonarnej i w przedszkolach i w szkołach powiedział - w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wskazał na dane, które w jego ocenie "są dość obiecujące" i zauważył, że obostrzenia zostały przesunięte tylko o tydzień.

Dodał też, że to że mamy ponad 500 tys. zaszczepionych nauczycieli "pozwala nam na myślenie również o decyzjach, które jeszcze w kwietniu chcielibyśmy podjąć, jeśli oczywiście pandemia koronawirusa i ta trzecia fala ustąpi".

Według danych UNESCO pochodzących z końca marca, polscy uczniowie znaleźli się w TOP 5 dzieci, które najdłużej uczą się zdalnie. W przypadku polskich uczniów jest to już 35 tygodni. Dłużej niż nasi uczniowie na zdalnym uczą się tylko dzieci z Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Słowacji i Łotwy.

Entuzjazmu ministra Czarnka nie podziela jednak rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Termin powrotu do szkół nieznany

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas dzisiejszej konferencji prasowej powiedział, że "nie możemy dzisiaj odpowiedzialnie powiedzieć, że uczniowie wrócą do szkół w kwietniu". Dodał też, że rząd podejmując decyzję w tej sprawie będzie przede wszystkim obserwować liczbę hospitalizowanych chorych oraz obłożenie łóżek.

Andrusiewicz wyjaśnił, że żadna decyzja w sprawie powrotu dzieci do szkół nie została jeszcze podjęta i dodał, że "bardzo byśmy chcieli, aby najpierw wróciły dzieci do przedszkoli, żłobków, a w następstwie tego uczniowie do szkół". Nie ma jednak pewności, że nastąpi to w kwietniu.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie. Od 29 marca zawieszone jest też stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach zawieszone są formalnie do 11 kwietnia. W środę minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że zawieszenie to zostanie przedłużone o kolejny tydzień do 18 kwietnia.

Jak mieszkańcy Lublina reagują na zaostrzenie lockdownu? Reakcje są skrajne