Dawny szpital dla koni w Kraśniku przechodzi modernizację

2020-07-30 18:20 Radosław Siennicki
szpital
Autor: facebook.com/opiekunwkrasniku

Rozpoczął się remont budynku, który obecnie pełni funkcję magazynu Szpitala Powiatowego w Kraśniku, a w którym dawniej mieścił się szpital dla koni. Pomoc znajdowały w nim m.in. zwierzęta należące do żołnierzy 24. Pułku Ułanów.

Budynek mieści się przy Alei Tysiąclecia i został wybudowany na początku XX wieku. O jego najbardziej charakterystycznym elemencie mówi Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik Dominik Szulc:

Z jednej z jego stron widać wtórnie zamurowane bardzo charakterystyczne pierwotne wejście do budynku, które było ostrołukowe, a zatem wysokie. Wynikało to z tego, że w jakiś sposób trzeba było wprowadzić konia do budynku, w związku z czy ono musiało być odpowiednio wysokie. Obecnie jest ono zamurowane i w tym miejscu znajduje się nowe wejście, takie typowo prostokątne. Prowadzimy rozmowy, żeby to pierwotne wejście zostało odtworzone na murze.

Plany zakładają, że w pobliżu budynku zostaną postawione tablice, na których zostanie opisana jego historia oraz zamieszczone zostaną archiwalne fotografie. Sam remont budynku obejmie m.in. wymianę elewacji oraz odnowę dachu, a jego koszt to niemal 2 miliony złotych. Pieniądze pochodzą z budżetów powiatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.