Coraz więcej zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

2021-10-12 14:28
Coraz więcej zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
Autor: mapy.geoportal.gov.pl

Z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Za jej pomocą można anonimowo zgłaszać potencjalne zagrożenia na terenie naszego województwa, ale także całego państwa. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa już pięć lat. Sprawdziliśmy, czy mieszkańcy naszego regionu polubili ją i jak często z niej korzystają.

- Na terenie naszego województwa takie rozwiązanie się sprawdza - mówi kom. Andrzej Fijołek z KWP w Lublinie. - W pierwszym roku tych zgłoszeń było ponad 6 tysięcy, ale wtedy ta mapa dopiero została uruchomiona i też nie wszyscy o niej wiedzieli. Natomiast już w każdym kolejnym roku było ponad 20 tysięcy zgłoszeń i z roku na rok tych zgłoszeń przybywa. Można powiedzieć, że jesteśmy liderami jeżeli chodzi o kraj. Nasz garnizon lubelski w 80 procentach potwierdza te zgłoszone przypadki, a także w ponad 80 procentach udaje się je wyeliminować. Bardzo dużo zgłoszeń jest odnośnie przekraczania prędkości, nieprawidłowego parkowania, grupowania się osób, które spożywają alkohol w miejscu niedozwolonym.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa istnieje od 2016 roku. Za jej pomocą można zgłaszać między innymi takie zdarzenia jak nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie prędkości, dzikie wysypiska śmieci, czy niszczenie zieleni. Można także dołączyć zdjęcie. Mapa natomiast nie służy do zgłaszania nagłych zdarzeń. Od tego jest numer alarmowy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE