Archeologowie chcą zbadać teren po byłym obozie pracy, który mieścił się w Budzyniu

2020-03-05 19:00
archeologia
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Rosną szanse na rozpoczęcie prac archeologicznych na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Budzyń. Będą one możliwe po pozytywnej opinii starosty kraśnickiego.

Obóz istniał pomiędzy 1942 a 1944 rokiem i powstał po zlikwidowaniu kraśnickiego getta. Niemcy więzili tam nie tylko tutejszych żydów, ale również osoby z terenów np. III Rzeszy, czy Czechosłowacji.

O tym, co spodziewają się odkryć naukowcy podczas prac, mówi Społeczny Opiekun Zabytków w Kraśniku Dominik Szulc

Wiążę największe nadzieje na znalezienie mogiły zbiorowej ofiar obozu. Oczywiście, takich mogił było więcej, natomiast tę jedną mamy udokumentowaną i już w tym momencie mamy ją zlokalizowaną z dokładnością do 20 metrów. Daje to duże szanse na dokładne jej wyznaczenie w terenie, a także określenie zasięgów wkopu grobowego oraz jego głębokości.

W nadchodzących pracach ma wziąć udział około 20 osób. Będą to eksploratorzy z annopolskiego stowarzyszenia „Szansa” oraz archeolog Marcin Piotrowski z Lublina.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE