Archeolodzy badają zagadkowe mogiły, które znajdują się w lesie przy ulicy Urzędowskiej

2020-07-29 14:41 Radosław Siennicki
mogiły
Autor: Dominik Szulc/www.facebook.com/opiekunwkrasniku/

Archeolodzy przeprowadzają badania rzekomych mogił w lesie, w pobliżu ulicy Urzędowskiej w Kraśniku. Celem ich pracy jest sprawdzenie czy faktycznie ktoś jest tam pochowany.

Kraśniczanie powszechnie sądzą, że w czterech mogiłach znajdują się szczątki partyzantów. Wiadomo jednak, że trzy z nich powstały dopiero po 1965 roku, w związku z czym nie mogą należeć do żołnierzy podziemia. O wynikach dotychczasowych prac mówi Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik Dominik Szulc:

Badania okazały się trudniejsze niż zakładaliśmy. Dwie z czterech mogił zostały przez nas przebadane, okazuje się, że trzeba zakończyć jednak badania wszystkich czterech, żeby można było powiedzieć coś więcej. Trudnością na którą natrafiliśmy jest to, że do głębokości praktycznie 190 centymetrów jest tylko i wyłącznie piach. Ma on tę cechę, że w nim wszelkie szczątki organiczne bardzo szybko i łatwo się rozkładają.

Na obszarze badań archeolodzy odnaleźli dotychczas przede wszystkim pozostałości zniczy. Dalsze prace, mające na celu rozwiązanie zagadki mogił, będą się odbywać na przestrzeni najbliższych dni.