W Krakowie będą uczyć… dystansu społecznego. Pomysł nawiązuje do sławnego "parawaningu"

2020-05-20 10:20 KK
Park Jordana
Autor: Januszk57/Wikimedia Commons

Po poluzowaniu obostrzeń sanitarnych, coraz więcej osób odwiedza miejskie tereny zielone, niestety nie zawsze zachowując wymagane prawem odległości. Stąd niecodzienna reakcja Zarządu Zieleni Miejskiej. Do akcji zostanie włączony nawet sprzęt wykorzystywany na boiskach. Na czym dokładnie będzie polegać nauka dystansu społecznego i czemu nawiązuje do niechlubnego "parawaningu"?

Zdaniem Piotra Kempfa, dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej, brak zdyscyplinowania mieszkańców wylegujących się na murawach Bulwarów Wiślanych czy Parku Jordana wzbudził zaniepokojenie władz miasta, które nie chciałyby powrotu do zamknięcia terenów zielonych. 

Coraz więcej osób przychodzi z kocami czy ręcznikami, leży i opala się w Parku Jordana na Bulwarach czy Błoniach. Kolejne osoby dosiadają się, czasem są za blisko i trudno nam zwrócić uwagę, by się odsunęły, a przecież nikt nie będzie wzywać straż miejskiej, by sąsiad obok przesunął się na odpowiednią odległość - wyjaśnia szef ZZM.

Dlatego w Parku Jordana i na Bulwarach Wiślanych pojawią się malowane kredą, kwadraty pokazujące właściwą odległość od sąsiadów. Pomysł - jak się okazuje - miał swoje niezbyt chlubne początki.

Trochę wzorując się na parawanach, które swego czasu były obciachem nad polskim morzem, a okazały się, odpowiedzią na koronawirusa, taką polską wizytówką i widzimy, że Włosi też się zastanawiają nad tym, jak te parawany wprowadzić u siebie na plażach, postanowiliśmy wymalować takie kwadraty - wyjaśnia.

Oprócz kwadratów, pojawią się również tabliczki przypominające o konieczności zachowania dystansu. Do malowania posłużą znane kibicom piłkarskim maszyny do wyznaczania linii na boiskowych murawach. ZZM wypożyczył je od Zarządu Infrastruktury Sportowej. Kempf zapewnia, że ta metoda jest absolutnie nieszkodliwa, zarówno dla trawy, jak i zwierząt ją zamieszkujących.

Posłuchaj o dystansie społecznym w krakowskich parkach w materiale Kuby Kusego:
W Lesznie lotnisko strzygą... owce

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.