Żydki z Emaus niepoprawne politycznie? Poseł apeluje do Prezydenta Majchrowskiego.

i

Autor: RaNo, wikipedia.pl Tak wyglądają przykładowe figurki Żydów z Emaus.

"Żydki" z Emaus niepoprawne politycznie? Poseł apeluje do Prezydenta Majchrowskiego

2020-03-11 18:00

Poseł Bogusław Sonik zaapelował do Prezydenta Krakowa w sprawie tradycyjnego odpustu Emaus. Uważa, że sprzedawane podczas odpustu figurki Żydów często mają karykaturalny, wręcz antysemicki wygląd.

Dla jednych stara krakowska tradycja, dla innych antysemicka karykatura. Poseł Bogusław Sonik zaapelował do Prezydenta Jacka Majchrowskiego by zainterweniował w sprawie drewnianych figurek Żydów sprzedawanych podczas tradycyjnego wielkanocnego odpustu Emaus. Poseł Sonik ma nawet konkretną propozycję co należałoby zrobić.

Umieścić tablicę informacyjną w dwóch językach, które by pokazywały tradycję tego zjawiska. Usunąć pogardliwy napis "żydki" a także unikać karykatur, które są kojarzone z taką goebbelsowską propagandą chciwej postaci Żyda, który trzyma w rękach worek z pieniędzmi - mówi.

Magistrat jeszcze nie przygotował odpowiedzi na apel Posła, ale już komentuje, że zgodnie z tradycją figurki symbolizują szczęście i dobrobyt, więc nie powinny się źle kojarzyć. Na ich wygląd natomiast miasto nie ma wpływu.

Pisząc o tym, że niektóre figurki przedstawiane są w sposób karykaturalny [Poseł - dop. red.] ma na myśli samą estetykę wykonania takiej figurki. Miasto wydając komuś pozwolenie na handel nie do końca wpływa na to czy ta figurka jest ładna, czy brzydka. Urzędnik tego nie ocenia -  mówi rzeczniczka Prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Do sprawy odniosła się Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Podpisują się pod apelem Posła Sonika i liczą, że miasto jednak sprawie się przyjrzy.

Mnie, w jaki sposób kto zarabia z tych ludzi handlujących na emausie, zupełnie nie interesuje. Natomiast pokazywanie na każdym kroku garbatego Żyda z długim orlim nosem, bo nie ma innych możliwości... Co by było gdyby przerzucili się na człowieka z kościoła, który dzisiaj stał się dość modny? No przecież by dostawali po łapach - mówi Przewodniczący Gminy Tadeusz Jakubowicz.

Gmina Żydowska podkreśla, że figurki są szkodliwe szczególnie wobec licznych w Krakowie turystów. Przewodniczący Gminy podejrzewa, że to właśnie głównie dla nich takie figurki w ogóle powstają.

Tradycja czy antysemityzm? Posłuchaj materiału Kuby Paducha:
Nowy dąb posadzony w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE