Żołnierze obrony terytorialnej i małopolska policja rozpoczną współpracę [AUDIO]

2020-07-02 16:18 Wojciech Sidorowicz
Wojska Obrony Terytorialnej
Autor: 1PBOT Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Żołnierze obrony terytorialnej pomogą małopolskim policjantom w poszukiwaniach osób zaginionych. To kolejna forma współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obie jednostki od marca razem kontrolowały osoby przebywające na kwarantannie. Od teraz ich wspólne działania przyjmą stałą formę.

Pod koniec czerwca Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie i 11. Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej podpisały porozumienie o współpracy. Wspólne działania mają dotyczyć poszukiwania osób, które zaginęły.

- Poszukiwania zaginionych często polegają na penetracji rozległego terenu. Potrzebna jest wtedy znaczna liczba osób. Do tej pory pomagali nam strażacy i strażacy ochotnicy oraz wolontariusze. Ale jak najbardziej zasadne i potrzebne będzie wsparcie żołnierzy obrony terytorialnej - mówi młodszy aspirant Sebastian Gleń z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W Małopolsce stacjonuje około 800 żołnierzy obrony terytrialnej. Żołnierze OT są rozmieszczeni na terenie całego województwa, dzięki czemu jednoskti będą mogły zareagować bardzo szybko.

- Nasi żołnierze stacjonują w swoich miejscach zamieszkania, czyli tak naprawdę w całej Małopolsce. Dlatego jeśli tylko dostaniemy sygnał, że ktoś zaginął, będziemy mogli w to miejsce wysłać żołnierzy przebywających najbliżej. Wpłynie to znacznie na czas reakcji - mówi podpułkownik Jerzy Klocek, zastępca dowódcy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przez najbliższe kilka miesięcy policjanci i żołnierze skupią się na wspólnych szkleniach. Jednak już od teraz będą mogli wspólnie prowadzić poszukiwania zaginionych.

Żołenierze obrony terytorialnej pomogą małopolskiej policji. Posłuchaj materiału Wojciecha Sidorowicza:
Protest osób LGBT w Krakowie: "Andrzej Duda to obłuda"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.