Ci rodzice mogą dostawać 400 zł miesięcznie! 500 plus nie wyklucza dodatku. Wystarczy jeden dokument

i

Autor: Pixabay/Radio Eska Ci rodzice mogą dostawać 400 zł miesięcznie! 500 plus nie wyklucza dodatku. Wystarczy jeden dokument

Dodatkowe 400 zł na dziecko. Ci rodzice je dostaną! Wystarczy jeden dokument

2023-03-15 7:56

Żłobkowe lub inaczej 400 plus (400 złotych miesięcznie) to kolejne świadczenie dla rodzin z dziećmi. Można się o nie ubiegać w przypadku dziecka, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub jest pod opieką dziennego opiekuna. Wbrew obawom, świadczenie przysługuje również wtedy, gdy rodzice dziecka pobierają 500 plus i gdy dziecko jest ich pierwszym i jedynym. Istnieje tylko jedna przeszkoda, która wyklucza przyznanie dodatku. Jaka? Jak można złożyć wniosek o 400 plus w 2023 roku? Sprawdźcie to wszystko w naszym materiale.

Komu przysługuje 400 plus w 2023 roku. Co trzeba zrobić, by dostawać "żłobkowe"?

400 plus, czyli inaczej żłobkowe, to świadczenie, którego otrzymanie nie jest wcale trudne, ponieważ prawo do tego dofinansowania nie zależy od dochodów rodziny. Przysługuje również, gdy na dziecko pobierane jest 500 plus i co więcej - należy się również wtedy, gdy w rodzinie jest jedno dziecko, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub też jest pod opieką dziennego opiekuna. Jedyną sytuacją, gdy 400 plus, czyli żłobkowe nie przysługuje to ta, gdy pobiera się już świadczenie w ramach RKO, czyli Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Warto wiedzieć także, że 400 plus nie przysługuje, gdy dzieckiem zajmuje się niania. Dobrą informacją jest natomiast to, że - tak jak w ubiegłych latach - 400 plus na żłobek nie będzie objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie wlicza się go do dochodów rodziny.

Wniosek o 400 plus. Do kiedy należy złożyć wniosek o dopłatę do żłobka?

Warto dodać, że świadczenie, które otrzymamy wyniesie dokładnie tyle, ile wynosi opłata za żłobek, którą ponosimy - maksymalnie jednak 400 zł. Wniosek można złożyć nie wcześniej, niż od dnia rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka w przeciągu dwóch miesięcy. Wnioski o żłobkowe można składać wyłącznie elektronicznie. Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował także, że matka lub ojciec dziecka, którzy mają numer PESEL, mogą również złożyć wniosek (DZ-R) przez:

  • aplikację mZUS (można to zrobić za pomocą telefonu),
  • portal Emp@tia,
  • swój bank: Alior Bank S.A, Bank PKO BP, Bank Pocztowy S.A, BNP Paribas S.A, BPS S.A, Credit Agricole Bank Polska S.A., VeloBank S.A. (poprzednio Getin Noble Bank S.A.), ING Bank Śląski S.A, mBank S.A., Millennium S.A, PEKAO S.A., Santander, SKOK Centrum, SKOK Chmielewskiego, SKOK Energia, Krakowska SKOK, SKOK Kwiatkowskiego, SKOK Progres, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta, SKOK Stefczyka, SKOK Szopienice, SKOK Unii Lubelskiej, SKOK Wisła, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Śląsk, SKOK Świdnik. 
Michał Cichy typuje walkę Denis Załęcki - Don Kasjo: Stawiam na...

Pamiętasz, gdzie były kręcone polskie seriale lat 70 i 80? QUIZ z klasyki

Pytanie 1 z 10
Serial "Pan Samochodzik i Templariusze" kręcono w następujących lokacjach:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE