Zielona rewolucja na pl. Marii Magdaleny

2021-10-14 15:55
Pl. Marii Magdaleny
Autor: Kuba Kusy

W przyszłym roku ze skweru zniknie budzący kontrowersje pomnik ks. Piotra Skargi, dłuta Czesława Dźwigają. Co więcej miasto zerwie część bruku, posadzi tam drzewo i wysieje trawę.

Dariusz Nowak, rzecznik magistratu wyjaśnia, że zieleń pojawi się na placu, bo służby konserwatorskie zmieniły w ostatnim czasie podejście do zagospodarowywania podobnych przestrzeni.  

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o zielonej rewolucji na pl. Marii Magdaleny:

Służby konserwatorskie i to na najwyższym szczeblu mają już inną filozofię zagospodarowywania tego typu placów, odchodzimy od betonu i mają to być tereny zielone - mówi. 

Przypomnijmy, we wrześniu Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków wydała zalecenie, by podlegający jej konserwatorzy nie wydawali zgód na realizację inwestycji wiążących się z wycinkami drzew i zalewaniem betonem przestrzeni ogólnodostępnych na zabytkowych obszarach.

Z takiego kroku miejskich urzędników cieszy siłę Łukasz Maślona, radny i miejski aktywista. 

Tego od dawna oczekiwali mieszkańcy, sam dwukrotnie składałem w tej sprawie poprawki do budżetu, były dwa, odrzucone przez miasto projekty do Budżetu Obywatelskiego. Można powiedzieć, że kropla drąży skałę, albo kropla drąży beton i w końcu uda się zmienić ten plac - mówi. 

Urząd miasta rozmawia już z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego nad przeniesieniem monumentu Piotra Skargi na dziedziniec Collegium Broscianum. W 2001 r. pomnik Piotra Skargi zwyciężył w plebiscycie Archi-Szopa dla najgorszej budowli Krakowa.

Małopolska. Policja rozbiła szajkę złodziei luksusowych samochodów

Quiz. Jesienne zwyczaje, które mało kto pamięta

Pytanie 1 z 10
Jak celebrowano dawniej "Dokopiny", czyli święto zakończenia kopania ziemniaków?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE