Ekologia ziemia planeta eko dzień ziemi roślina drzewo drzewa las zieleń

i

Autor: Akil Mazumder/pexels.com

Zieleń a wysokie wyniki w nauce. Badania przeprowadzono w Polsce i USA. Różnice zaskakują!

2022-12-01 21:34

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdzali, czy zieleń wpływa na wyniki uczniów w nauce. W badaniach wzięło udział blisko 700 dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Podobne ankiety wypełniali uczniowie w Stanach Zjednoczonych. Wykazały one, że zieleń wpływa na wyższe oceny w szkole. Z kolei wyniki w Polsce są odwrotne.

Większość Europejek i Europejczyków zamieszkuje obszary miejskie, a ich dostęp do terenów zielonych jest ograniczony. Dwie główne teorie psychologii środowiskowej – teoria przywracania uwagi i teoria redukcji stresu – sugerują, że obserwacja przyrody poprawia uwagę i zmniejsza stres. Zespół Epidemiologii z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w projekcie „NeuroSmog” sprawdzał, czy istnieje zależność między kontaktem z zielenią, a wynikami uczniów w szkole. Badania wykazały, że przyroda nie ma wpływu na oceny, ale na poziom skupienia dzieci na przykład podczas lekcji. 

- Badania potwierdziły, że zieleń ma wpływ na poziom naszego skupienia. Jednak skupienie składa się tylko na część naszych osiągnięć. Zaobserwowaliśmy również, że dzieci z wykształceniem wyższym radzą sobie lepiej w nauce - mówi dr hab. Iana Markevych, liderka Zespołu Epidemiologii w projekcie "Neurosmog". 

Podobne ankiety wypełniali uczniowie w Stanach Zjednoczonych. Tam badania wykazały, że zieleń wpływa na wyższe oceny w szkole. Krakowscy naukowcy takiego związku nie zauważyli, ale mają pewność, że natura poprawia stan fizyczny i psychiczny człowieka. 

- Są to na przykład: niższe ciśnienie krwi, mniejsze szanse zachorowania na cukrzycę, większy poziom aktywności fizycznej oraz co potwierdzono w badaniach na całym świecie - wyższy współczynnik urodzeń - dodaje dr Markevych. 

Krakowscy naukowcy apelują do władz, aby stworzyły uczniom i nauczycielem lepsze warunki do pracy. Mają także nadzieję, że ich analiza zmotywuje innych do rozpoczęcia kolejnych badań o wpływie zieleni na człowieka. 

Tłumy na jarmarku świątecznym w Krakowie

Czwartkowy test z geografii. Miejsca na Ziemi, które kojarzą się z zimą!

Pytanie 1 z 10
1. Miasto, które często jest zwane "polskim biegunem zimna", to:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE