Nie nosisz maseczki? Już się od tego nie wykręcisz! Będzie zapis w ustawie

2020-10-16 13:01
Maseczka
Autor: pixabay.com Nie nosisz maseczki? Już się od tego nie wykręcisz! Będzie zapis w ustawie

Nakaz zasłania ust i nosa w Polsce ma zostać zapisany w ustawie. O zmianach poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Kiedy wejdzie w życie? Więcej przeczytacie na ESKA Kraków.

Nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej

Przypomnijmy, że od soboty, 10 października obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej w całej Polsce. Dotyczy to zarówno przestrzeni zamkniętych (np. komunikacja miejska, sklepy), jak i stref na wolnym powietrzu. Wyjątkiem są m.in. parki, lasy czy ogrody botaniczne.

Kolejki do Tauron Areny Kraków, która jest jednym z punktów pobierania wymazów w kierunku koronawirusa.

Nakaz zasłaniania ust i nosa w Polsce. Będzie zapis w ustawie

Pomimo tego wiele osób wciąż lekceważy obostrzenia i maszeruje bez maseczki lub przyłbicy. To ma się zmienić. Jak zapowiedział Michał Dworczyk w rozmowie z Radiem Plus, przepis dotyczący nakazu noszenia maseczek zostanie przeniesiony bezpośrednio do ustawy i doprecyzowany. Jeśli ustawa wejdzie w życie, przeciwnicy zasłaniania ust oraz nosa będą musieli bezwzględnie podporządkować się przepisom.

Szef KPRM przyznał również, że zdania prawników w tej kwestii są podzielone.

Żeby uniknąć tej dyskusji, przy okazji innych zmian legislacyjnych, ten zapis zostanie doprecyzowany - zapowiedział Dworczyk.

Zasłanianie ust i nosa. Kto nie musi tego robić?

Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy:

  • dzieci do ukończenia 4. roku życia
  • osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu: całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa
  • osób sprawujących kult religijny

Nie musimy też mieć maseczki m.in. w samochodzie, jeśli podróżujemy sami, bądź z osobami z jednego gospodarstwa domowego. Nie trzeba jej też zakładać podczas uprawiania sportu - jak np. bieganie.

Posłuchaj, jak wybrać olej do olejowania włosów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE