Szpital Uniwersytecki w Krakowie

i

Autor: materiały prasowe

Zaskakujące wyniki testów na COVID-19 w Szpitalu Uniwersyteckim. Ilu lekarzy zachorowało?

2020-05-19 15:55

W ubiegłym tygodniu na obecność przeciwciał anty-SARC CoV2 przebadanych zostało ponad tysiąc osób opiekujących się pacjentami z COVID-19. Wyniki zaskakują nawet władze szpitala. Przypomnijmy, że Szpital Uniwersytecki w Krakowie to placówka jednoimienna, do której w przeważającej mierze trafiali zarażeni koronawirusem.

Lekarze Szpitala Uniwersyteckiego, zamienionego w jednoimienną placówkę zakaźną, spodziewali się dużo gorszych wyników, bo badaniom został poddany personel mający stały kontakt z zakażonymi.  

Zaledwie u czterech spośród przebadanych potwierdziliśmy przeciwciała. Powtarzam, wykryliśmy przeciwciała, to znaczy, że mogli mieć kontakt z wirusem, niekoniecznie w szpitalu i mogli przejść zakażenie w sposób bezobjawowy. To sukces, świadczący o tym, że  poziom zabezpieczenia szpitala był właściwy - tłumaczy Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego. 

Dyrektor placówki zapowiada, że testy zostaną przeprowadzone na wszystkich pracownikach szpitala, trafią również do szerokiej diagnostyki. 

Każdy pacjent, który przychodzi czy to do punktu komercyjnego, czy jest pacjentem szpitalnym, będzie miał możliwość - oprócz standardowych badań, jak morfologia - wykonania także testu na obecność przeciwciał - mówi. 

Testy zostaną przeprowadzone również na wszystkich pracownikach szpitala.

Taką liczbę badań, w tak krótkim czasie udało się wykonać dzięki zakupowi wysokowydajnej i dokładnej aparatury. Od 1 czerwca Szpital Uniwersytecki przestanie być główną placówką zakaźną dla województwa małopolskiego.

Posłuchaj o bakterii klebsiella pneumoniae. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Policjanci rozdają maseczki ochronne