Prawie połowa nauczycieli przeszła bezobjawowo COVID-19. Ale nie są to dobre wyniki. Dlaczego?

2021-01-25 17:29
Konferencja w Szpitalu im. Żeromskiego
Autor: Kuba Kusy

Liczba nauczycieli, która przeszła bezobjawowe zakażenie koronawirusem jest dużo wyższa, niż w reszcie populacji.

Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych na zlecenie klubu Przyjazny Kraków. Testom antygenowym na obecność SARS CoV-2 zostało poddanych stu pedagogów z krakowskich szkół, przedszkoli i żłobków.

Zaskakujące wyniki testów na koronawirusa u nauczycieli:

Badani byli wyłącznie nauczyciele, którzy nie wiedzieli, że przechodzili zakażenie. W tej grupie 47 proc. przechodziło bezobjawowo. W niektórych placówkach było to 26 proc., w niektórych 72 proc. Wg oficjalnych danych, w populacji jest ok. 5 proc. wg oficjalnych danych. Ten wynik jest dla mnie szokujący, bo spodziewałem się wyniku dwu- trzykrotnie wyższego, ale nie dwudziestokrotnie. To pokazuje, że nauczyciele są grupą najbardziej narażoną na zachorowanie - wyjaśnia radny Łukasz Wantuch. 

Doktor Katarzyna Turek-Fornelska, wicedyrektor Szpitala imienia Żeromskiego twierdzi, że badania, choć nie do końca miarodajne, dają obraz skali zagrożenia. 

Ten rozkład nie jest równomierny. Bez tego badania nie wiedzielibyśmy, że w żłobku A przeszło tak dużo osób, a w żłobku B, relatywnie mniej. W związku z tym, że jeżeli dojdzie do kontaktu z kimś zarażającym w miejscu, gdzie przechorowało mniej osób, to zagrożenie jest ogromne - stwierdza. 

Podkreśla, że właśnie z tego powodu nauczyciele powinni zostać zaszczepieni jak najszybciej. 

Podsumowanie 2020 roku. Jak będziemy go wspominać?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE