Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 1 września będzie przysługiwać. Do kiedy obowiązuje?

2020-08-28 9:03
Dzieci szkoła
Autor: Pixaby Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Czy przysługuje po 1 września? Jest komunikat rządu

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 1 września? Czy rodzice otrzymają świadczenie po rozpoczęciu roku szkolnego? Okazuje się, że tak! Na jakich zasadach będzie on przyznawany? Do kiedy obowiązuje? Więcej dowiecie się na krakow.eska.pl.

Spis treści

  1. Zasiłek opiekuńczy
  2. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Czy po 1 września będzie przysługiwać?
  3. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. W jakich przypadkach będzie przysługiwał?
  4. Zasiłek opiekuńczy po 1 września. Do kiedy obowiązuje?
  5. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 1 września. Komu przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy

Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy został wprowadzony na początku pandemii koronawirusa w Polsce. Chociaż od 6 maja niektóre żłobki i przedszkola wznowiły swoją działalność, to prawo do świadczenia nadal obowiązywało. Rodzice mogli pobierać zasiłek opiekuńczy do 26 lipca br.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Czy po 1 września będzie przysługiwać?

1 września dzieci wracają do szkół. Wielu rodziców zaczęło się zastanawiać, czy zasiłek opiekuńczy nadal będzie obowiązywać. Okazuje się, że tak. Zapowiedziała to w minioną środą minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego od 1 września rodzicom i opiekunom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia czy niemożności zapewnienia opieki przez szkołę, przedszkole czy żłobek – informuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. W jakich przypadkach będzie przysługiwał?

  • w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały
  • w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19

Zasiłek opiekuńczy po 1 września. Do kiedy obowiązuje?

Jak zapowiedziała Marlena Maląg, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywać do 20 września. Jednak w razie konieczności ten okres może zostać wydłużony.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 1 września. Komu przysługuje?

Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługiwać będzie:

  • rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
  • ubezpieczonym rodzicom dzieci:

do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

  • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Czerwona strefa w Krynicy-Zdrój odstrasza turystów?
Posłuchaj, jak wygląda pierwsza pomoc w odmrożeniach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE