Zapomniana gra o dwuznacznej nazwie - miłośnicy palanta z Krakowa szukają chętnych do gry

2020-09-25 0:06 Łukasz Miłoszewski
Miłośnicy palanta z Krakowa mają swoją drużynę
Autor: PSPal Kraków Miłośnicy palanta z Krakowa mają swoją drużynę

Palant powraca! Gra była znana już 400 lat temu, a obecnie mało kto o niej pamięta. Grupa miłośników tej zapomnianej gry próbuje na nowo spopularyzować ją zwłaszcza wśród najmłodszych. Dołączyć do nich może każdy.

- Przy promowaniu palanta ciągle musimy walczyć z dwuznacznością nazwy tej dyscypliny, która jeszcze nie tak dawno nie była obraźliwa Nazwa palant pochodzi z języka włoskiego i oznacza kogoś grającego piłką. Słowo to pochodzi z czasów Bony Sforzy, czyli aż z XVI wieku. Przed II Wojną Światową była to najbardziej popularna gra w Polsce. Obraźliwa nazwa powstała dopiero w latach 50., gdy propaganda PRL-u chciała zniszczyć polską tradycję - mówi Bartłomiej Długosz z Polskiego Stowarzyszenia Palantowego.

Krakowskich miłośników palanta można spotkać na terenie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków Wschód. Tam znajduje się specjalne boisko do palanta, dzięki czemu fani palanta mają miejsce do treningu.

- Jest dużo młodych osób, które grają w palanta, natomiast są oni rozsiani po Polsce, więc trzeba do nich dotrzeć i ich zrzeszyć. Widać rozwój dyscypliny, ale jest to żmudny proces, bo jest to tak naprawdę wolontariat. Najważniejsze by jak najwięcej osób się dowiedziało o naszym istnieniu - dodaje Bartłomiej Długosz.

W sobotę na terenie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków Wschód odbędzie się Puchar Krakowa w palanta. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wystartować może każdy. Przed imprezą odbędzie się trening, aby niedoświadczeni zawodnicy mogli poznać zasady gry.

Siatkarze Hutnika Wandy Kraków przygotowują się do startu sezonu. Posłuchaj rozmowy Łukasza Miłoszewskiego:
Park Jerzmanowskich w Krakowie po remoncie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.