Zanieczyszczony potok w gminie Niedźwiedź. Na tafli unosi się szara maź

2022-10-12 7:56

Mieszkańcy gminy Niedźwiedź w powiecie limanowskim zaalarmowali, że zlokalizowany w pobliżu Gorczańskiego Parku Narodowego ośrodek wypoczynkowy zatruwa wody potoku Koninka. O sprawie został powiadomiony WIOŚ, a także komisariat policji. Czym jest szara maź? Jakie działania zostały podjęte?

Małopolska gmina Niedźwiedź w powiecie limanowskim sąsiaduje z Kamienicą, Mszaną Dolną, Nowym Targiem czy Rabką-Zdrój. To właśnie mieszkańcy tej gminy oraz turyści poinformowali, że zlokalizowany w pobliżu Gorczańskiego Parku Narodowego ośrodek wypoczynkowy zatruwa wody potoku Koninka (dopływ Porębianki-Mszanki-Raby).

- Moje zgłoszenie o nielegalnym zrzucaniu ścieków do potoku jest trzecim z kolei, a pierwsze było już w maju. Pierwsi byli państwo turyści, którzy nagrali ten proceder na wideo i zgłosili zawiadomienie na policję. Potem był kolejny turysta. Policja poprosiła teraz o moje zdjęcia. Urzędnicy nic nie chcą zrobić, kompletnie. Ośrodek dopiero 25 września złożył pismo o pozwolenie wodno-prawne, a od lipca go nie miał, czyli przez trzy miesiące spuszczał ścieki do wody bezkarnie. Instytucje, które mają chronić naturę nie robią tego, dlatego musimy się upominać o normalność – powiedział nam pan Marek Zapała, który nagłośnił całą sprawę.

Mieszkańcy nie rozumieją, dlaczego instytucje wojewódzkie, do których zgłosili to zagrożenie, nie ukróciły skutecznie procederu nielegalnego zrzucania ścieków, bowiem ośrodek wypoczynkowy został ukarany wyłącznie mandatem. Co więcej nie zaprzestał zatruwania potoku mimo, że nie posiada już ważnego pozwolenia wodno-prawnego. Gorczański Park Narodowy skierował sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. O procederze została powiadomiona również policja.

O podjęte działania zapytaliśmy st. asp. Jolantę Batko, rzeczniczkę prasową Komendanta Powiatowego Policji w Limanowej. Usłyszeliśmy, że obecnie Komisariat Policji w Mszanie Dolnej prowadzi czynności wyjaśniające dotyczące wykroczenia z art. 478 pkt 5 Prawo Wodne.

- W dniu 20 sierpnia 2022 roku przyjęto zawiadomienie dot. ujawnionego w dniu 19.08.2022 roku zanieczyszczeniu potoku Porębianka w Porębie Wielkiej. Do zawiadomienia dołączono nagranie video. Niezwłocznie po przyjęciu zawiadomienia i przesłuchaniu policjanci z KP w Mszanie Dolnej udali się na miejsce gdzie wykonali oględziny i zabezpieczyli ślady. O zdarzeniu powiadomiono  Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z siedzibą w Myślenicach. 10 października w ramach prowadzonego postępowania o wykroczenie, został zgłoszony kolejny czyn w przedmiocie zanieczyszczenia potoku Porębianka w dniu 6 września 2022 roku - poinformowała nas st. asp. Jolanta Batko.

Poprosiliśmy o komentarz również rzeczniczkę prasową WIOŚ Magdalenę Galę.

- WIOŚ nie otrzymał żadnego zgłoszenia o ewentualnym zanieczyszczeniu ujęcia wody pitnej w Małopolsce, w gminie Niedźwiedź, zlokalizowanym na potoku Koninka. Ujęcie wody pitnej na potoku Koniki zlokalizowane jest powyżej zrzutu ścieków z Ostoi Górskiej. W związku z podnoszonym tematem stanu technicznego oczyszczalni, podłączenia zabudowanego potoku do oczyszczalni i ukrycia rzeczywistego wylotu odprowadzającego ścieki do potoku i nielegalnie wybudowanej części wyciągu narciarskiego, jak również zmiany stosunków wody na gruncie, pismem z dnia 29.08.2022 roku WIOŚ przekazał interwencję do załatwienia zgodnie z kompetencjami odpowiednio Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Limanowej i Wójtowi Gminy Niedźwiedź oraz do wiadomości skarżącego. - napisała Magdalena Gala.

Rzecznika WIOŚ poinformowała także, że w związku z toczącym się postępowaniem w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do pot. Koninki ścieków z przedmiotowego Ośrodka poinformowano skarżącego, że po rozstrzygnięciu ww. postępowania, WIOŚ podejmie dalsze działania będące w jego kompetencji - w przypadkuuzyskania pozwolenia wodnoprawnego – przeprowadzona zostanie kontrola przestrzegania warunków tego pozwolenia, natomiast w przypadku odmowy udzielenia pozwolenia zostaną podjęte działania wynikające z art. 367 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1973 z późn. zm.).

„Nie zwrócę życia pana córce...”. Łzy rozpaczy na procesie kierowcy autobusu z Katowic

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni