Nowa drabinka na Orlej Perci

i

Autor: Andrzej Makarczuk, Wikipedia/Screenshot YouTube Patryk Klag @klagp

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Nowa drabinka na Orlej Perci już gotowa! Jest szersza i bezpieczniejsza dla turystów [WIDEO]

2023-09-27 15:40

Nowa drabinka na Kozią Przełęcz jest już gotowa! To świetna wiadomość dla wszystkich amatorów pieszych wędrówek po górach. Nowa inwestycja w Tatrach to przede wszystkim lepsze bezpieczeństwo dla turystów. Drabinka jest od poprzedniej znacznie szersza i bardziej stabilna. Zobaczcie, jak się prezentuje.

Tatry. Nowa drabinka na Orlej Perci już gotowa

Są miejsca w Tatrach, gdzie nawet zaprawionym tatromaniakom przechodzi dreszcz, na samą myśl o ich pokonaniu. W czołówce skomplikowanych tras od dawna znajduje się Orla Perć, a dokładniej zejście ze Zamarłej Turni na Kozią Przełęcz po metalowej drabince. To miejsce wśród amatorów pieszych wędrówek jest już niemal legendarne i z pewnością niejednej osobie zakręciło się w głowie na samą myśl o zejściu po pionowej ścianie w dół. Na szczęście od niedawna to zadanie zostanie nieco ułatwione.

Tatry. Niebezpieczna drabinka z Orlej Perci trafi do muzeum

Jak podkreślają przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego, słynna drabinka to kawał tatrzańskiej historii, dlatego wkrótce zostanie udostępniona w muzeum. Nowa, stalowa drabinka, przy której zainstalowano linkę do wpinania uprzęży, ma 8 metrów długości i posiada 26 szczebli. Jest zainstalowana na południowej ścianie Zamarłej Turni nad przepaścią, opadającą ku Koziej Przełęczy. Stara konstrukcja miała już luzy w miejscach zakotwienia w skale.

— Na Orlej Perci zostały wymienione uszkodzone łańcuchy, wyrównana nawierzchnia, a słynna drabinka z Zamarłej Turni na Kozią Przełęcz została wymieniona na nową. Stara drabinka została zniesiona i zostanie wkrótce wystawiona na ekspozycji jako ciekawy obiekt historyczny, ale gdzie — jeszcze nie wiadomo — powiedział Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

QUIZ wiedzy o Zakopanem. Jak dobrze znasz polską stolicę gór?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się słynna skocznia narciarska w Zakopanem?
Wielka Krokiew

Historia drabinki na Orlej Parci jest bardzo długa

Zdemontowana drabinka pochodzi najprawdopodobniej z lat 60. ubiegłego wieku. O istnieniu jeszcze starszej drobinki w tym miejscu jest mowa w wydanym w 1908 roku drugim tomie przewodnika Janusza Chmielowskiego. Autor opisuje przejście z Koziej Przełęczy na Zamarłą Turnie właśnie po ośmiometrowej drabinie. Niestety miejsce to swego czasu było owiane złą sławą. Do 2012 roku na Koziej Przełęczy miało miejsce aż 13 wypadków śmiertelnych.

Dolina Popradu. Magiczne, pełne atrakcji miejsce na mapie Małopolski:

Łoś po uszy w bagnie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE