Zabytkowy neon „Księgarnia” rozbłysnął w Muzeum Podgórza

2021-10-28 18:24
Neon Księgarnia
Autor: Kuba Kusy

Napis, który od lat 60. zdobił sklep z książkami przy ul. Kalwaryjskiej 6 udało się odratować dzięki zbiórce zorganizowanej przez Stowarzyszenie Podgórze.pl.

Na co dzień neon świeci tylko jedną, oryginalną świetlówką - literą „I”. By zobaczyć całość, trzeba zaopatrzyć się w drobne. 

Może to być złotówka, wtedy neon będzie świecił minutę, można wrzucić 2 zł, wtedy świeci 2 minuty albo 5 zł, wtedy świeci przez 5 minut. Albo jak ktoś nie chce wrzucać i nie chce zobaczyć rozświetlonego neonu, co odradzamy, bo to jest niesamowity efekt i niezwykłe doznanie, to może zobaczyć, jak świeci się "I", które świeciło się przy ul. Kalwaryjskiej. To jedyna rurka, która ocalała, reszta to rekonstrukcja - wyjaśnia Melania Tutak z Muzeum Podgórza. 

Starania o to, by neon odnowić i umieścić w podgórskim muzeum trwały pięć lat. Niewiele brakowało, a przepadłby na zawsze.

Neon Księgarnia
Autor: Kuba Kusy

2,5 roku temu został wywieziony do Warszawy, nasze nadzieje stały się małe i marne. Ale teraz tak bardzo się cieszymy, on wrócił do nas. Liczba opowieści o książkach, o ludziach, którzy się poznali w księgarni przy Kalwaryjskiej 6 jest ogromna. Moja koleżanka mówiła mi o tym, jak poznała swojego przyszłego męża właśnie tam, kupując lekturę szkolną - relacjonuje Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia Podgórze.pl. 

Muzeum Krakowa, którego oddziałem jest Muzeum Podgórza dokonało częściowej renowacji neonu. Zbiórka pozwoliła na jej dokończenie.

Kamienica przystrojona na Halloween

QUIZ. Jeszcze XX, czy już XXI wiek? Ważne wydarzenia z przełomu wieków. Niby niedawno, ale nie myśl o komplecie

Pytanie 1 z 15
Prawo i Sprawiedliwość powstało (oficjalna rejestracja) w wieku...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE