XII Nagroda im. T. Słowikowskiego dla historyczki z II Liceum Ogólnokształcącego

2021-02-23 15:22 Kuba Paduch, Radio Eska
XII Nagroda im. T. Słowikowskiego dla historyczki z II Liceum Ogólnokształcącego
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Doktor Olga Błyskal

Nauczycielka historii z krakowskiego liceum wyróżniona za wybitne zasługi w nauczaniu. Doktor Olga Błyskal została laureatką dwunastej nagrody imienia Tadeusza Słowikowskiego. Nagroda jest przyznawana przez Polskie Towarzystwo Historyczne przy współudziale Urzędu Miasta Krakowa.

"Za nieoczywiste, kreatywne i skuteczne podejście do nauczania". Nauczycielka historii Drugiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie otrzymała nagrodę imienia Tadeusza Słowikowskiego. Przewodniczący kapituły konkursowej Zdzisław Noga mówi, że laureaci muszą wykazywać się inwencją.

Na przykład Pani Doktor Olga Błyskal, tegoroczna laureatka, organizuje w Drugim Liceum takie konkursy o parlamentaryzmie, debaty parlamentarne, uczy młodych ludzi na czym polega demokracja, kultura parlamentarna - tłumaczy.

Doktor Olga Błyskal zdradza, że jej receptą na zainteresowanie uczniów historią są szczere rozmowy. Przyznaje jednak, że w warunkach pandemii jednak trudno to realizować.

Rozmowy i dyskusje z ikonkami to jest coś strasznego, natomiast ja też wiem, że dla uczniów to jest dodatkowy element jeżeli chodzi o przetrwanie. Pandemia spowodowała, że kilka projektów się nie udało, natomiast dalsze prowadzenie lekcji tak, żeby oni dyskutowali i rozmawiali powoduje, że oni się nie zamykają - mówi.

Wyróżnienie dla historyków szkół ponadpodstawowych od dwunastu lat przyznaje Polskie Towarzystwo Historyczne. Prawo zgłaszania kandydata do Konkursu przysługuje dyrekcji szkoły, w której jest on zatrudniony. Honorowym patronem konkursu jest Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Z tegoroczną laureatką nagordy Słowikowskiego spotkał się nasz reporter Kuba Paduch:
Nagroda dla Alicji Tracz - reprezentantki Polski w Eurowizji Junior 2020