Wyślij swoją opinię o Unii Europejskiej w kosmos. Wyjątkowy projekt w Krakowie

2021-10-15 16:32
Wyślij swoją opinię o Unii Europejskiej w kosmos. Wyjątkowy projekt w Krakowie
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Antena na Plantach przyciągała sporo uwagi przechodniów.

Projekt badawczo-artystyczny przygotowany przez międzynarodowy zespół z Austrii zawitał do Krakowa. Przed Rektoratem Uniwersytetu Jagiellońskiego pojawiła się wielka antena, która cały piątek wysyłała w kosmos wiadomości od mieszkańców stolicy Małopolski dotyczące ich przemyśleń związanych z Unią Europejską.

Napisz swoją opinię o Unii Europejskiej i wyślij ją w kosmos. Umożliwia to specjalna antena ustawiona na krakowskich Plantach przed budynkiem Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Międzynarodowy zespół z Uniwersytetu Dunajskiego w austriackim mieście Krems wysyła w kosmos odpowiedzi na pytanie "Co to znaczy dla ciebie być obywatelem Unii".

Artystka Mona Schulzek te odpowiedzi przetwarza na obrazy artystyczne, które są kodowane przez nią i każdy taki zakodowany symbol jest na falach radiowych na zasadzie częstotliwości skali szarości wysyłany w przestrzeń kosmiczną - mówi koordynator projektu z ramienia UJ Michał Płaza.

Biorąc udział w tym doświadczeniu, uczestnicy mają możliwość podzielenia się swoim osobistym spojrzeniem na UE – system polityczny często postrzegany jako oderwany od życia ludzi: jaką rolę odgrywa UE jako wspólnota polityczna w naszym życiu – jako pojedynczych osób oraz całego społeczeństwa? Dotychczasowe odpowiedzi Krakowian koncentrują się na ekonomicznych zaletach i formalnych ułatwieniach bycia w Unii.

Dzięki Unii po prostu łatwiej jeżdżę do rodziny, która mieszka za granicą i nie muszę się bawić w jakieś dodatkowe paszporty, wizy tylko po prostu jadę - mówi jedna studentka - no zdecydowanie te ułatwienia pod względem formalnym w przemieszczaniu się między granicami, które daje nam Traktat z Schengen to zdecydowanie plus - dodaje inna.

Projekt będzie na Plantach dziś do godziny osiemnastej. Ci, którzy się nie załapią by stamtąd wysłać swoją opinię w przestworza mogą to zrobić też za pomocą strony internetowej projektu. Znajdziecie ją tutaj.

Najdłuższy statek kosmiczny w historii MADE IN CHINA | ESKA XD - Mobmania #31
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE