Wyniki wyborów - Łukasz Gibała

i

Autor: Kraków dla Mieszkańców Wyniki wyborów - Kraków. Komentarz Łukasza Gibały

Wybory samorządowe 2024

Wyniki wyborów w Krakowie. Gibała: "Te wyniki nic nie oznaczają. Przewaga jest zbyt mała"

2024-04-21 22:06

Wyniki wyborów samorządowych 2024 - Kraków. "No dobrze, moi drodzy, czeka nas bardzo długa noc", to pierwsze słowa Łukasza Gibały po ogłoszeniu wyników wyborów na prezydenta Krakowa. Według wstępnych szacunków 51,1 proc. zdobył Aleksander Miszalski, zaś Łukasz Gibała 48,9 proc. Różnica jest zatem niewielka, tym bardziej, że Ipsos szacuje, że aż ponad 90% wyborców, którzy w pierwszej turze zagłosowali na kandydata PiS - Łukasza Kmitę, w drugiej oddało głosy właśnie na Gibałę. Dużo jeszcze zatem może się zmienić. Jak tę sytuację skomentował Łukasz Gibała?

Kraków. Wyniki wyborów samorządowych 2024. Łukasz Gibała o włos od Aleksandra Miszalskiego

W niedzielę, 21 kwietnia o godz. 21:00 poznaliśmy wyniki wyborów samorządowych w największych polskich miastach. Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos poseł KO Aleksander Miszalski (KKW Koalicja Obywatelska) wygrał wybory na prezydenta Krakowa z poparciem 51,1 proc. Zgodnie z badaniem jego kontrkandydat startujący z własnego komitetu, Łukasz Gibała, zdobył 48,9 proc. głosów. Oto, jak skomentował swój wynik.

- No będziemy czekać. Te wyniki tak naprawdę nic nie oznaczają, ta przewaga jest na tyle mała, że wszystko może się wydarzyć (...). Stoczyliśmy równorzędną batalię z wielką partią polityczną. To była największa bitwa samorządowa w Polsce, w żadnym innym mieście nie było tak zaciętego boju. Czy minimalnie wygramy, czy minimalnie przegramy, możecie naprawdę być z siebie bardzo dumni - powiedział Łukasz Gibała do swojego sztabu, dziękując jednocześnie swoim wyborcom.

Wyniki wyborów na prezydenta Krakowa. Sztab Łukasza Gibały: "Do rana wygramy"

- Przeciwko nam były ogromne siły (...). Te wybory, to wielka partyjna machina, cała logistyka, gigantyczne finanse i specjaliści od PR. Z drugiej strony oddolny ruch i oddolna energia obywateli i obywatelek. I może tak być, z dużym prawdopodobieństwem, że ta oddolna energia zwycięży tę wielką partyjną machinę - powiedział z nadzieją na zmianę ostatecznego wyniku Łukasz Gibała w swoim sztabie w Krakowie.

Wyniki wyborów 2024 w Krakowie. Frekwencja w stolicy Małopolski nie powala

Ipsos szacuje, że frekwencja w Krakowie wyniosła niedużo, bo 45%. W pierwszej turze wyborów, 7 kwietnia, za przyczynę słabego zainteresowania oddaniem głosu w wyborach uważano iście letnią pogodę, która zachęciła wiele osób do weekendowych wyjazdów. Choć w niedzielę, 21 kwietnia, podczas drugiej tury wyborów, można mówić o powrocie zimy, frekwencja też nie jest zachwycająca.