Wykorzystaj to, co masz! "Recykling ART Day 2020" [AUDIO]

2020-03-01 15:06
Recykling ART Day 2020
Autor: Wojciech Sidorowicz

Nie wyrzucaj - wykorzystaj to, co już masz. Z takim przesłaniem Krakowianie poznawali sposoby, jak tworzyć mniej śmieci. Uczestnicy warsztatów "Recykling Art Day 2020" między innymi szyli woreczki na warzywa i owoce z firanki. Teraz ekologiczne siatki posłużą im zamiast jednorazowych foliówek. Dzieci natomiast robiły przeróżne zabawki z kolorowych przedmiotów, których nie trzeba kupować, bo każdy z pewnością ma je już w domu.

Zero waste, czyli ruch mówiący o tym, żeby wykorzystywać to, co mamy, jest nam bliski od zawsze. Staramy się uczyć ludzi i inspirować ich do tego, żeby wykorzystywali to, co normalnie potraktowaliby jako śmieci. A z pozornie niepotrzebnych przedmiotów można stworzyć naprawdę użyteczne rzeczy, albo zabawki - mówi Paulina Maciaszek z ARTzony Ośrodka Kultury C.K. Norwida w Nowej Hucie.

Podczas "Recykling ART Day 2020" uczestnicy tworzyli własną biżuterię z resztek skóry, tkanin czy pozostałości po uszkodzonych kolczykach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty, podczas których można było ze starych firanek uszyć ekologiczne woreczki, które posłużą podczas zakupów zamiast jednorazowych foliówek. Natomiast dzieci wraz z rodzicami wykorzystali pozornie niepotrzebne przedmioty do zrobienia wyjątkowych, kolorowych zabawek.

Dostałyśmy dostałyśmy zawieszki do zrobionych przez nas kolczyków, więc od razu mogłyśmy w nich wyjść z warsztatów. To ogromna satysfakcja zrobić coś ładnego całkowicie samemu. Myślę, że koleżanki będą mi zazdrościły - mówi pani Anna.

Recykling Art Day 2020

Żeby zrobić taki ekologiczny woreczek to potrzebny nam jest najlepiej jakiś cienki materiał, na przykład firanka. Najpierw z kawałka tej tkaniny robimy tunel na wstążeczkę, a później wszystko zszywamy dookoła. A taki woreczek możemy wykorzystać do naprawdę wszystkiego. Ja w nim noszę owoce, warzywa, orzechy, a nawet rzeczy na basen dla dzieci - mówi pani Karolina.

Warsztaty "Recykling ART Day" zorganizowane były po raz drugi przez ARTzonę Ośrodka Kultury C.K. Norwida w Nowej Hucie.

Posłuchaj rozmowy z Pauliną Maciaszek z ARTzony Ośrodka Kultury C.K. Norwida w Nowej Hucie:
Kubek do kawy na kaucję Kraków
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE