Uniwersytet Jagielloński

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA

Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego zwolniony dyscyplinarnie za molestowanie seksualne

2020-02-25 16:00

Dyscyplinarne zwolnienie ze stanowiska za molestowanie seksualne studentek i dyskryminację studentów. Taka decyzja zapadła w Rektoracie Uniwersytetu Jagiellońskiego po zapoznaniu się z wynikami postępowania w sprawie doktora Macieja M.

Oprócz zwolnienia z pracy, władze uczelni zatwierdziły też skierowanie oskarżonego wykładowcy do postępowania wyjaśniającego przed Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Takie decyzje podjął Rektor Wojciech Nowak w sprawie pracownika uczelni, któremu zarzucano molestowanie seksualne.

Maciej M. został oskarżony o molestowanie przez grupę ponad dwudziestu studentek i studentów. Rzeczniczka dyscyplinarna uczelni prowadziła wewnętrzne postępowanie w tej sprawie od czerwca ubiegłego roku.

Władze Uniwersytetu nie mogą w ogóle ingerować w takie postępowanie, to znaczy nie mogą nawet dowiadywać się jak ono postępuje, co się dzieje, ale rozumiem, że pani rzecznik przesłuchała wszystkie dwadzieścia osób, rozmawiała kilkukrotnie z panem doktorem i przedstawiła konkluzje wczoraj -  mówi rzecznik prasowy UJ-tu Adrian Ochalik.

Dodaje, że uczelnia nie skieruje sprawy do prokuratury, bo jak twierdzi, sprawa może trafić tam wyłącznie z powództwa cywilnego. W czasie postępowania dyscyplinarnego wykładowca nie prowadził zajęć. Na początku obecnego roku akademickiego został zawieszony przez rektora na pół roku.

To zawieszenie zakończyło się 31 stycznia tego roku i od 1 lutego pan rektor zdecydował o kolejnym zawieszeniu pana doktora po to, aby nie miał kontaktu ze studentkami i studentami, czyli żeby nie mógł prowadzić zajęć - mówi Adrian Ochalik.

Niedawny raport Rzecznika Praw Obywatelskich ujawnił, że prawie połowa studentek i jedna trzecia studentów doświadczyła molestowania seksualnego. Sprawcą co trzeciej sytuacji był wykładowca lub wykładowczyni akademicka, a dwie trzecie z tych wydarzeń miało miejsce na terenie uczelni.

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że były już doktor uczelni pozwał ją w obronie swojego dobrego imienia. Próbowaliśmy skontaktować się z Maciejem M., ale nie odbierał telefonów.


Krakowska drużyna rolkarzy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE