Kandydaci na prezydenta Krakowa

i

Autor: Ludvig14, Lepszykrakow, Adrian Grycuk, Hum2012/Wikipedia/Damian Klamka,East News

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Kim są kandydaci i co o nich wiemy?

2023-11-28 13:26

Wybory samorządowe 2024 zbliżają się wielkimi krokami. Po tym, jak na Kraków spadła bomba w postaci deklaracji obecnego prezydenta Jacka Majchrowskiego, że nie będzie ponownie kandydował, mamy coraz więcej oficjalnych kandydatów, którzy powalczą o jego miejsce. Już teraz wiadomo, że o to stanowisko powalczą prof. Stanisław Mazur, poseł KO Aleksander Miszalski, aktywista Mateusz Jaśko i wiceprezydent miasta Andrzej Kulig. Do tego grona oficjalnie dołączył ostatnio bezpartyjny kandydat Łukasz Gibała. Co wiemy o tych kandydatach?

Spis treści

  1. Kiedy wybory samorządowe 2024? Polacy wkrótce ponownie ruszą o urn
  2. Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Jacek Majchrowski nie będzie ponownie kandydował
  3. Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Prof. Stanisław Mazur, rektor UEK oficjalnym kandydatem
  4. Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Aleksander Miszalski powalczy o urząd
  5. Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Mateusz Jaśko deklaruje start w wyborach
  6. Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Andrzej Kulig został namaszczony przez Jacka Majchrowskiego
  7. Kandydaci na prezydenta Krakowa 2024. Łukasz Gibała chce bronić miasta "przed partiami politycznymi"
  8. Kandydaci na prezydenta Krakowa 2024. Małgorzata Wassermann ma konkurencję w PiS?
  9. Nieoficjalni kandydaci na prezydenta Krakowa 2024: Daria Gosek-Popiołek, Konrad Berkowicz, Rafał Komarewicz

Kiedy wybory samorządowe 2024? Polacy wkrótce ponownie ruszą o urn

Jeszcze nie opadły emocje po wyborach parlamentarnych 2023 i tworzeniu nowego rządu, a na horyzoncie pojawiło się kolejne, bardzo ważne głosowanie. Nadchodzące wybory samorządowe 2024 mogą konkretnie namieszać w lokalnej polityce. Chociaż nie znamy jeszcze oficjalnego terminu głosowania, wiadomo, że odbędzie się ono wiosną 2024, prawdopodobnie w kwietniu. W tym czasie Polacy będą wybierać członków rad gmin, powiatów oraz sejmików województw, a także przedstawicieli samorządów, czyli wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Jacek Majchrowski nie będzie ponownie kandydował

W poniedziałek, 20 listopada Jacek Majchrowski podczas konferencji prasowej oficjalnie zadeklarował, że nie będzie kandydował w wyborach parlamentarnych 2024. To oznacza, że obecna, piąta już kadencja, będzie jego ostatnią. Ostatnie wybory samorządowe w 2018 roku wygrał w drugiej turze z Małgorzatą Wassermann, zdobywając 61,94 proc. głosów. Koniec jego długiej prezydentury będzie prawdziwą rewolucją dla Krakowian, którzy po ponad 20 latach wybiorą nowego prezydenta Krakowa.

— Bycie prezydentem przez pół kadencji byłoby niewłaściwe. Choć czuję się zdrowo, w tym wieku każdy rok może przynosić niespodzianki i nie chciałbym ryzykować. Zrobiłem też badania popularności, te pozwalały mi spokojnie startować w wyborach, bo różniły się od tego, które niektórzy publikują. Ale bycie prezydentem to nie tylko splendory, jazda Lexusem, to jest praca na cały rok — powiedział Jacek Majchrowski.

QUIZ. Krakowska gwara. Sprawdź, czy znasz słowa rodem z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Prof. Stanisław Mazur, rektor UEK oficjalnym kandydatem

W sobotę, 18 listopada swój start w wyborach samorządowych 2024 ogłosił prof. Stanisław Mazur. Rektor Uniwersytety Ekonomicznego tuż przed oficjalnym ogłoszeniem kandydatury otrzymał apel od krakowian, którzy namawiali go do startu. Kim jest prof. Stanisław Mazur? Urodził się w 1969 roku w Kamienicy. Z wykształcenia jest politologiem i doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. Specjalizuje się w polityce publicznej, administracji publicznej i zarządzaniu publicznym. Jest także liderem organizacji Lepszy Kraków, które powstało z jego inicjatywy w 2022 roku. W nim podejmują kwestie ekologii, transportu i biznesu na rzecz ulepszenia funkcjonowania miasta.

Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Aleksander Miszalski powalczy o urząd

Także krakowski oddział Platformy Obywatelskiej zdecydował o wystawieniu kandydata na urząd prezydenta Krakowa. Z ramienia tej partii to Aleksander Miszalski stanie w szranki w wyborach samorządowych 2024. Polityk urodził się w 1980 roku w Krakowie. Ukończył studia na kierunkach socjologii oraz turystyka i rekreacja. Od 2011 roku był członkiem Rady Dzielnicy I Stare Miasto, zaś od 2014 roku był radnym Miasta Kraków. Aleksander Miszalski w wyborach parlamentarnych w 2019 roku zdobył mandat poselski z ramienia Koalicji Obywatelskiej, a w tym roku udało mu się go odnowić.

Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Mateusz Jaśko deklaruje start w wyborach

Wielką niewiadomą tych wyborów może okazać się społecznik i aktywista miejski Mateusz Jaśko, prowadzący w mediach społecznościowych stronę "Co jest nie tak z Krakowem". O swojej kandydaturze Jaśko mówił już od miesięcy. W rozmowie z nami potwierdza, że jego plany na start w wyborach samorządowych 2024 się nie zmieniły, a już w grudniu planuje rozpoczęcie zbierania podpisów. "To dzięki mnie prezydent dostał mandat za cygarko, mnie straszyli prokuraturą za kupno ławek dla mieszkańców, ja wyciągnąłem seksaferę w radzie miasta, czy to ja ogólnie na co dzień jadę" — opisuje swoje działania na profilu w portalu buy coffee.to. Oprócz tego angażuje się w sprawy miasta, związane ze spółką Kraków5020.

Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Andrzej Kulig został namaszczony przez Jacka Majchrowskiego

Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig oficjalnie ogłosił już swój start w wyborach samorządowych 2024. Jego kandydaturę poparł żegnający się z urzędem prezydent Jacek Majchrowski. Chociaż pierwotnie Kulig w mediach społecznościowych przyznał, że poparcie prezydenta go zaskoczyło, zdecydował się na start, przyznając, że nie chce, aby "dorobek Machrowskiego został zaprzepaszczony". A co o nim wiemy? Andrzej Kulig urodził się w 1963 roku w Krakowie, a z wykształcenia jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, które studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działalność samorządową rozpoczął jeszcze w 1996 r. jako dyrektor gabinetu wojewody krakowskiego. W 2002 roku pełnił rolę pełnomocnika komitetu wyborczego Jacka Majchrowskiego, a następnie sprawował różne funkcje jako pełnomocnik prezydenta. W 2018 roku został oficjalnie powołany na pierwszego wiceprezydenta miasta Kraków.

Kandydaci na prezydenta Krakowa 2024. Łukasz Gibała chce bronić miasta "przed partiami politycznymi"

W poniedziałek, 27 listopada swój oficjalny start w wyborach na prezydenta Krakowa ogłosił bezpartyjny kandydat Łukasz Gibała, który już wcześniej bezskutecznie próbował pokonać Jacka Majchrowskiego. W nadchodzących wyborach może jednak szczęście mu dopisać, bowiem obecnie jest liderem w sondażach politycznych. Sam Łukasz Gibała jest krakowianinem z urodzenia. Ukończył filozofię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a swoją przygodę z politykę zaczął w 2006 r., kiedy z ramienia PO został wybrany na radnego sejmiku małopolskiego, a następnie został posłem na Sejm. W 2014 r. powołał stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców, gdzie wraz z grupą ekspertów zajmuje się ważnymi zagadnieniami miejskiej polityki Krakowa. Obecnie piastuje stanowisko radnego miejskiego.

Kandydaci na prezydenta Krakowa 2024. Małgorzata Wassermann ma konkurencję w PiS?

Adamczyk, który jest posłem ziemi krakowskiej i przez wiele lat szefował strukturom PiS w Małopolsce wyraził nadzieję, że „niebawem” ugrupowanie to przedstawi swojego kandydata lub kandydatkę w wyborach na prezydenta Krakowa. Zastrzegł, że sam nie bierze pod uwagę ubiegania się o ten urząd. Według nieoficjalnych doniesień kandydatką PiS w Krakowie mogłaby być posłanka Małgorzata Wassermann, która startowała w poprzednich wyborach i przegrała z Majchrowskim w drugiej turze. Gotowość do startu ma zgłaszać także wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki.

Nieoficjalni kandydaci na prezydenta Krakowa 2024: Daria Gosek-Popiołek, Konrad Berkowicz, Rafał Komarewicz

Obecnie nieoficjalnie jako potencjalnych kandydatów w wiosennych wyborach samorządowych 2024 wskazuje się także m.in. posłów Ireneusza Rasia i Rafała Komarewicza z Trzeciej Drogi, posłankę Darię Gosek-Popiołek z Lewicy, posła Konrada Berkowicza z Konfederacji i Tomasza Urynowicza, radnego niezależnego z województwa małopolskiego. Oficjalne kandydatury przedstawicieli tych partii poznamy wkrótce.

Podsumowanie kadencji prezydenta Jacka Majchrowskiego. Za co go zapamiętamy?

JAKIEGO RZĄDU CHCĄ POLACY? | WYWIADEX Radio ESKA
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE