Wolność wyrazu artystycznego na świecie nie jest szanowana jeśli tematyka dotyczy LGBT

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA, zrzut z ekranu Konferencja towarzysząca publikacji raportu Freemuse w Krakowie.

Wolność wyrazu artystycznego na świecie nie jest szanowana jeśli tematyka dotyczy LGBT

2020-12-10 13:09

Zdecydowana większość krajów świata w jakiejś formie ogranicza działalność artystyczną osób LGBT. Freemuse - organizacja doradcza przy ONZ opublikowała w Krakowie raport na ten temat. Kraków został wybrany do tej roli jako miasto o opinii miejsca tolerancyjnego w kraju, które ma opinię wprost przeciwną. Podczas publikacji raportu obecni byli między innymi przedstawiciele władz i Rady Miasta Krakowa.

53 procent naruszeń praw ludzi LGBT na Świecie pochodzi od rządów państw. To jeden z głównych wniosek płynący z raportu organizacji Freemuse na temat ograniczeń z jakimi spotykają się artyści związani z tematyką tożsamości seksualnej. Raport został opublikowany w Krakowie na specjalnej konferencji. Dane przedstawił prezes Freemuse Srirak Plipat.

Ponad siedemdziesiąt krajów dąży do kar za ekspresję artystyczną w odniesieniu do tożsamości seksualnej. Inne kraje posługują się przepisami karnymi, ograniczeniami. Mamy tez bardzo zatrważające dane związane ze stosowaniem propagandy antyLGBT - mówi.

Ogłoszenie raportu w Krakowie stanowi jednocześnie początek współpracy pomiędzy miastem a Freemuse. Wiceprezydent Andrzej Kulig podczas prezentacji raportu stwierdził jednak, że jego zdaniem opinie o homofobii w Polsce są przesadzone.

Mam takie wrażenie, że te wszystkie obawy, które towarzyszą sytuacji osób LGBTI w Polsce związane są z przede wszystkim z głośnymi, agresywnymi wypowiedziami pewnych polityków, natomiast nie mają one przełożenia w społeczeństwie - powiedział Wiceprezydent Kulig.

Niestety, raport nie ma żadnych danych o tym z jakimi ograniczeniami spotykają się artyści czy osoby LGBT w Krakowie. Gmina takich danych również nie posiada. Raport na ten temat dopiero powstaje w ramach miejskiej Komisji ds. Równego Traktowania, której przewodniczy miejska radna Nina Gabryś.

Relację online z prezentacji raportu oglądał nasz reporter Kuba Paduch:
Kraków: Marsz Równości na Rynku Głównym i kontrmanifestacja ONR oraz ruchu pro-life
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE