Sukiennice Kraków

i

Autor: Wikimedia

Woda w podziemiach Rynku Głównego? Miasto uspokaja

2022-06-22 22:30

W lokalnych mediach pojawiła się informacja, jakoby podziemia Rynku Głównego w Krakowie miały być zagrożone zalaniem wodą - a co za tym idzie, w niebezpieczeństwie miałyby być również znajdujące się tam eksponaty Muzeum Krakowa. Zarówno Zarząd Dróg Miasta Krakowa, jak i instytucja kultury uspokajają jednak w tej sprawie.

Woda miała zalewać podziemia Rynku Głównego, ale według urzędników jest to nieprawda. Pojawiają się jedynie drobne przecieki. Wynikają one z nieszczelności, które - mimo wcześniejszych prac na płycie Rynku - muszą się tworzyć w przypadku tego rodzaju architektury. Co dokładnie dzieje się z płytą główną Rynku, tłumaczy Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Woda przesiąkowa, która próbuje znaleźć szczeliny w płycie żelbetowej, będącej stropem Muzeum, ewentualnie szczeliny powstają w miejscach, gdzie płyta ta łączy się z podstawami Sukiennic.

Krzysztof Haczewski z Muzeum Krakowa zapewnia, że znajdujące się tam eksponaty są bezpieczne.

Obecne prace - które są, a raczej będą prowadzone - służą temu, by zapobiec pojawieniu się problemów w przyszłości. Jeżeli na części omawianej płaszczyzny zatrzymamy tę wodę, ona naturalnie szuka ujścia. W tej chwili jednak w podziemiach Rynku nie mamy poważnego kłopotu z przeciekającą wodą.

Podziemia Rynku udostępniono w 2010 roku i od tego czasu właściwie stale pojawiają się problemy z nieszczelnością płyty. Ostatnie prace remontowe przeprowadzano w 2017, 2018 i 2019 roku.

Kraków 700 lat temu został stolicą Polski. Sprawdź, co wiesz o grodzie Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczniemy łatwo. Jak miała na imię córka Kraka, legendarnego założyciela Krakowa?
Pęknięcia na sklepieniach Sukiennic
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE