Podopieczni DPS

i

Autor: Kuba Kusy

Wigilia w krakowskim DPS. Pracownicy: "Chcemy stworzyć atmosferę jak w domu"

2020-12-18 18:50

Wspólne ubieranie choinki, przygotowywanie stroików i… świąteczny repertuar w wykonaniu przedszkolaków. W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej w Krakowie trwają gorączkowe przygotowania do zbliżających się świąt.

Pracownicy przyznają, że dla pensjonariuszy to wyjątkowy czas, dlatego starają się, by nikt nie czuł się osamotniony, a atmosfera choć trochę przypominała tę domową. 

Posłuchaj, jak wyglądają święta w DPS:

W pełni zachowujemy tradycję. Spotkanie wigilijne odbywa się tak, jak powinno, 24.12. Angażujemy naszych mieszkańców, którzy odkrywają w sobie talenty artystyczne. Cały dom jest udekorowany pracami, wykonanymi w trakcie terapii zajęciowej. Korytarze, pokoje mieszkańców, ozdoby świąteczne, stroiki - mówi Beata Magiera, dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej 25.

Urszula Kowalczyk-Bąbel, kierownik działu opiekuńczo-terapeutycznego przyznaje, że w czasie świąt cały personel skupia się na tym, by pensjonariusze poczuli się, jak w swoich domach.

Mamy pana Franka, który bardzo chętnie organizuje i tworzy dekoracje z bibuły, ktoś inny ubiera choinkę i to jego wyłączność, jest pani Maria, która robi piękne kwiaty z bibuły, nikt takich nie potrafi zrobić, więc każdy ma swoją niszę. Da lata temu powstała piękna szopka, którą jeden z mieszkańców zrobił z zapałek. To wielka frajda zarówno dla podopiecznych, jak i dla nas - mówi. 

Ponieważ znaczna część podopiecznych DPS-u przeszła już infekcję koronawirusem, to w święta będą mogli spotkać się ze swoimi rodzinami. Oprócz spotkań na żywo, podopieczni mogą też kontaktować się z rodzinami przez wideorozmowy czy telefon.

Szopki w Szpitalu im. Żeromskiego

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE