Wielkich sukces akcji "Przyłbica dla medyka". W Krakowie zmontowano ich ponad 20 tys.!

2020-05-12 9:37 NM
Wielkich sukces akcji Przyłbica dla medyka. W Krakowie zmontowano ich ponad 20 tys.!
Autor: fot. Maciej Talar, KSAF AGH Wielkich sukces akcji "Przyłbica dla medyka". W Krakowie zmontowano ich ponad 20 tys.!

Ponad 20 tysięcy przyłbic medycznych powstało na krakowskich Akademii Górniczo-Hutniczej. Studenci i pracownicy uczelni przez prawie dwa miesiące produkowali i składali sprzęt ochronny dla służby zdrowia, straży, policji oraz służb miejskich. Przyłbice z AGH trafiły do 72 miast Polski.

W ramach akcji na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej uruchomiono 43 drukarki 3D. W sumie zmontowano ich ponad 20 tysięcy! Warto dodać, że w akcje włączyły się również dodatkowe osoby oraz firmy, które pozyskały elementy niezbędne do montażu.

Przyłbice, które powstały w AGH trafiły do ponad 200 różnych instytucji w 72 miastach Polski, m.in. do Tarnowa, Skarżyska-Kamiennej, Raciborza, Gliwic, Bielska-Białej czy Zakopanego.

Przyłbice z AGH trafiły do ponad 70 miast z południowej Polski
Autor: Materiały prasowe Przyłbice z AGH trafiły do ponad 70 miast z południowej Polski

W Krakowie ośrodki otrzymały 13778 przyłbic, z czego najwięcej trafiło do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (ok. 2400 sztuk) czy do Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera (1275 sztuk). Nasi pracownicy i studenci zaopatrzyli także między innymi Centrum Krwiodawstwa, Centrum Onkologii, Domy Pomocy Społecznej, Polski Czerwony Krzyż, Caritas, przychodnie rejonowe, pogotowia, sanepidy czy ochotnicze straże pożarne.

Wielki sukces akcji "Przyłbica dla medyka" nie byłby możliwy dzięki pracy wolontariuszy. Włączyło się w nią ponad 100 studentów oraz pracowników uczelni. Druk i montaż przyłbic odbywał się w trybie zmiennym, tak by zachować standardy bezpieczeństwa.

Póki co, produkcja stanęła, jednak uczestnicy nie wykluczają jej wznowienia, jeśli zaopatrzenie na przyłbice znów zacznie rosnąć. Jednocześnie grupa z AGH drukuje adaptery do masek pełnotwarzowych. Dzięki tym dodatkowym elementom maski mogą być wyposażone w filtry antywirusowe i służyć jako wysoce skuteczny sprzęt ochronny dla personelu medycznego. Krakowskie pogotowie otrzyma łącznie 250 tego rodzaju masek.

Posłuchaj na czym polega komunikacja werbalna. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #21