Wielkanoc

i

Autor: Pixaby

Wielkanoc 2020: co ze świętami w tym roku? Czy mogą odbyć się w innym terminie?

2020-03-21 11:00

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt dla chrześcijan na świecie. W tym roku przez pandemię koronawirusa jej obchody mogą wyglądać zupełnie inaczej. Zalecenia w tej sprawie wydał właśnie Watykan.

Pandemia koronawirusa znacząco wpływa na każdy aspekt naszego życia. W Polsce został wprowadzony stan epidemii. Zamknięte są wszystkie szkoły, w galeriach handlowych można odwiedzić tylko markety, drogerie i apteki. Restauracje serwują jedzenie tylko na wynos. Ograniczane są kursy komunikacji miejskiej, zostały też zamknięte granice.

Wielkanoc 2020: kiedy wypada?

Koronawirus uderzył również w wiernych. Już wcześniej wierzący otrzymali dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Wiele kościołów prowadzi z nich relacje przez internet.

Niedziela Wielkanocna w tym roku przypada na 12 kwietnia. Jednak te święta prawdopodobnie będą wyglądać inaczej niż dotychczas. Ze względu na koronawirusa, Watykan wydał specjalne zalecenia. Dokument został opublikowany na polecenie Ojca Świętego.

Odprawiania zawsze w Wielki Czwartek rano msza krzyżma świętego może zostać przełożona na późniejszy termin, a podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej tego dnia należy unikać obrzędu umycia nóg - informuje Watykan.

Kapłani będą mogli koncelebrować mszę w kościołach katedralnych i parafiach, jednak bez udziału wiernych. Opuszcza się również przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy.

W Dekret zawiera również informacje dotyczące cierpiących na koronawirusa. Zostaje im udzielony odpust zupełny.

Wielkanoc 2020 przełożona?

Watykan podkreśla również, że "przejawy pobożności ludowej oraz procesje można przenieść". Leży to jednak w decyzji biskupa diecezjalnego. Jako inny termin została podana przykładowo data 14 i 15 września.

Koronawirus w Polsce: abp Marek Jędraszewski apeluje o pozostanie w domach

Arcybiskup Marek Jędraszewski w swoim dekrecie zaapelował o pozostanie w domach, przypominając o udzielonej dyspensie od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych.

Nieuczestniczenie w Mszy świętej niedzielnej w tych warunkach nie jest przejawem braku pobożności i wiary, lecz wyrazem troski o dobro wspólne i miłości Boga obecnego w drugim człowieku - czytamy w dekrecie abp. Jędraszewskiego.

Kapłan zwrócił uwagę również, że msze transmitowane są w telewizji, radiu i internecie i to właśnie ten sposób jest obecnie najlepszy, by móc uczestniczyć w obrządku. Abp przypomniał także, że każdy wierny ma możliwość przyjmowania Komunii świętej duchowej.

To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Jak bronić się przed koronawirusem. Posłuchaj zaleceń immunologów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Imprezy odwołane z powodu pandemii
Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?