Zabytkowy tramwaj

i

Autor: Kuba Kusy

Wielka parada historycznych tramwajów na ulicach Krakowa

2021-06-13 12:37

W niedzielę na ulice Krakowa wyruszyła wyjątkowa parada zabytkowych tramwajów. Wagony przejechały kilkunastokilometrową trasę z Zajezdni Nowa Huta do Zajezdni Podgórze.

W korowodzie wzięły udział niepokazywane do tej pory pojazdy techniczne, m.in. szlifierka czy wagon do odśnieżania torów. Głównym bohaterem wydarzenia był jednak odrestaurowany przez mechaników MPK wagon 4N. 

To jest tramwaj z przełomu lat 50. i 60, ostatni w takiej wersji fabrycznej z rodziny tramwajów N, jakiego brakowało w naszych zasobach - mówi Mariusz Szałkowski wiceprezes MPK w Krakowie. 

Jacek Kołodziej z MPK wyjaśnia, że geneza tramwajów typu N sięga lat wojennych . 

Te tramwaje kursowały do lat 80, a powstały w latach 40. i mamy właśnie w swoim zbiorze wagon KSW, to jest przyczepa, która wraz z wagonem silnikowym, którego niestety nie posiadamy była protoplastą wagonu N - stwierdza.

Mariusz Szałkowski dodaje, że parada to sentymentalna podróż w czasie. 

50 czy 60 lat temu pasażerowie jeździli na stopniach tramwajów wisząc, trzymając się każdej wystającej części. Trudno mówić o wejściu, to było jakieś przyczepienie się na zewnątrz. Dzisiaj to jest niewyobrażalne, często narzekamy, że przyjechał tramwaj bez klimatyzacji - stwierdza. 

Po przyjeździe do Zajezdni Podgórze, na uczestników parady czekały kolejne atrakcje. MPK zaprezentowało zabytkowe autobusy, m.in. najstarszy krakowski autobus pochodzący z 1929 roku. Chętni się mogli także umówić na przejazd zaprezentowaną niedawno zabytkową taksówką FSO 125p.

Policjanci strzelali w opony i taranowali radiowozem uciekiniera

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE