Tatry i komunikat TOPR

i

Autor: Prończyk, AKPA / Screenshot Facebook Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

WIADOMOŚCI

Wiele interwencji TOPR-u w miniony weekend. Ratownik ma ważny apel do turystów!

2023-06-05 11:27

Ratownicy TOPR w miniony weekend mieli ręce pełne roboty. Pogoda przyciągnęła wiele osób spragnionych wrażeń i pieszych wędrówek. Niestety śnieg w wysokich partiach gór sprawił, że poślizgnięcia i upadki stały się powszechnym problemem niedoświadczonych turystów, którzy wyszli na szlaki bez odpowiedniego sprzętu i przygotowania.

Chociaż nie ma już zagrożenia lawinowego w Tatrach, TOPR jeszcze przed rozpoczęciem weekendu ostrzegał, że mimo pięknej i słonecznej pogody — w wysokich partiach gór wciąż znajduje się dużo śniegu, przez co nawet dla doświadczonych górołazów szlaki mogły być trudne do pokonania. 

W Tatrach nadal zalega dużo śniegu, który szczególnie w godzinach porannych i na wystawach północnych (od wschodnich do północno – zachodnich) jest zlodowaciały, tworząc duże ryzyko upadku z wysokości. Poruszanie się w takich warunkach wymaga odpowiedniego sprzętu (raki, czekan) i umiejętności posługiwania się tym sprzętem — ostrzegał TOPR na Facebooku.

TOPR ostrzega turystów: "nie idźcie w góry bez przygotowania!"

Bez odpowiedniego sprzętu turyści mieli problem z upadkami i niekontrolowanymi zjazdami po zmarzniętej nawierzchni, co doprowadziło do licznych urazów.

— 20 osób potrzebowało pomocy. Niestety część z nich wpadła w kłopoty na własne życzenie, ponieważ źle dobrali cel wycieczki, były upadki i poślizgnięcia. Najpoważniejszy wypadek zdarzył się w niedzielę w Rysach, gdzie turystka zsunęła się po śniegu kilkaset metrów i doznała obrażeń ręki — informuje nas ratownik dyżurny TOPR Łukasz Zubak.

Ratownik ma także szczególny apel dla turystów, którzy w najbliższym czasie planują wyprawę w Tatry, zwłaszcza jeśli myślą o wejściu w wysokie partie gór. 

— Planujcie dobrze swoje wycieczki. Jeśli nie potraficie chodzić w rakach lub nie posiadacie takiego sprzętu, to lepiej, żeby nie wchodzić w trudnodostępne miejsca — dodaje ratownik TOPR.

Ratownicy TOPR-u dbają o bezpieczeństwo turystów przemierzających Tatry. Zobacz, jak wyglądają ćwiczenia z ewakuacji kolejki na Kasprowy Wierch:

Groby licealistów, których zabiła lawina i tragiczna śmierć TOPR-owców. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE