11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej

i

Autor: 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej - materiały prasowe

Więcej chętnych do wojska! Powód? Wojna na Ukrainie

2022-09-22 9:02

Ponad 200 osób zgłosiło się do służby w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To prawie dwukrotnie więcej niż podczas wcześniejszych zapisów. Wśród chętnych do wstąpienia do wojska jest 35 kobiet. Średnia wieku rekrutów to 30 lat.

16 września w szeregi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiła rekordowa ilość - 220 osób. W intensywnym szkoleniu podstawowym udział weźmie 136 osób, w wyrównawczym - 84. Ochotnicy szkolą się pod okiem doświadczonej kadry instruktorskiej w Stałym Rejonie Odpowiedzialności 114 batalionu lekkiej piechoty w Limanowej.

- Ponad 200 osób na bramie. Mam nadzieję, że wszyscy dotrwają do finału, czyli do przysięgi. Cieszymy się bardzo. Nasza praca owocuje, a ludzie wierzą w nasz projekt. Chcemy więcej - mówi pułkownik Marcin Siudziński, Dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Teraz rekruci będą odbywać 16-dniowe szkolenie, podczas którego nauczą się musztry czy pracy z bronią. Szkolenie podstawowe i wyrównawcze dla nowo wcielonych żołnierzy kończy się najważniejszym zadaniem - pętlą taktyczną, czyli egzaminem sprawdzającym nabytą przez nich wiedzę. Pierwszym punktem pętli jest egzamin ze strzelania. Następnie żołnierze przemieszczą się na pas ćwiczeń taktycznych. Żołnierze, którzy pozytywnie przejdą pętlę taktyczną, złożą uroczystą przysięgę wojskową, która odbędzie się w sobotę 1 października 2022 r. o godz. 11:00 na Rynku w Limanowej. Służba w Małopolskiej Brygadzie jest dobrowolna i w każdej chwili można z niej zrezygnować.

- Zapraszamy osoby, które ukończyły 18 lat, czyli są pełnoletnie. Nie przekroczyły wieku 63 lat, nie są karane i mają obywatelstwo polskie. Wszystkie potrzebne informacje są na naszej stronie internetowej - tłumaczy porucznik Adam Trębacz, Oficer Prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W jednostce służy ponad 1700 osób, z czego 14% wojskowych to kobiety.

Kraków, dworzec PKP, nie-ruchome schody potrzebują 2 milionów złotych na remont

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Kanały i cieśniny. Nawet najlepsi mogą mieć problem

Pytanie 1 z 10
Ile lat trwała budowa Kanału Sueskiego?