Widmo Brockenu w Tatrach

i

Autor: TOPR Widmo Brockenu w Tatrach

Widmo Brockenu w Tatrach. To niezwykłe zjawisko! Wiąże się z nim straszna klątwa [WIDEO]

2021-08-25 13:13

Niezwykłe zjawisko można było dostrzec w środę w Tatrach. To widmo Brockenu, czyli tzw. mamidło górskie. Jego widok robi ogromne wrażenie! Z Widmem Brockenu związany jest jednak pewien przesąd, który ma zsyłać nieszczęście. O co chodzi?

Widmo Brockenu w Tatrach. To niezwykłe zjawisko!

Widmo Brockenu w Tatrach uchwyciła kamera Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na szczycie Kasprowego Wierchu. Czym właściwie ono jest? Widmo Brockenu zwane też mamidłem górskim, to zjawisko optyczne, na które można trafić w górach. Polega ono to na tym, że jesteśmy w stanie zaobserwować swój cień - otoczony często tęczą (tzw. glorią) - na znajdującej się poniżej chmurze. Widmo Brockenu spotykane jest w wyższych partiach gór, gdy obserwator znajdzie się pomiędzy słońcem, a mgłą.

Raport z anteny 25.08, godz.10

Widmo Brockenu w Tatrach. Związana jest z nim klątwa

Z Widmem Brockenu związana jest klątwa. Podobno człowiek, który zobaczy mamidło górskie, umrze w górach. Przesąd ten wymyślił w 1925 r. Jan Alfred Szczepański, jeden z najpopularniejszych polskich taterników, alpinistów i literatów okresu międzywojennego.

Na szczęście klątwę związaną z Widmem Brockenu da się odwrócić. Wystarczy, że dana osoba trzy razy ujrzy mamidło górskie. Wtedy odczyni urok i górach może czuć się bezpiecznie.

Sonda
Którego z polskich skoczków lubisz najbardziej?