Węgiel od samorządów. Do kiedy gminy muszą złożyć deklarację?

2022-11-07 8:16
Węgiel
Autor: Pixabay Węgiel od samorządów. Do kiedy gminy muszą złożyć deklarację?

Do wtorku, 8 listopada do północy gminy chcące kupić węgiel dla mieszkańców muszą zamieścić informację o tym w BIP. W tym celu konieczne jest wypełnienie formularza na stronie cieplo.gov.pl - przypomniało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Węgiel po preferencyjnej cenie - do kiedy gminy muszą się zadeklarować?

W terminie trzech dni roboczych od dnia wejścia w życie tzw. ustawy węglowej, tj. "do 8 listopada, do północy, gmina zamieszcza w swoim BIP informację, że zamierza kupić węgiel dla gospodarstw domowych. W tym celu zobowiązana jest wypełnić formularz na stronie www.cieplo.gov.pl" - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Jak dodał resort, następnie gmina czeka na kontakt mailowy lub telefoniczny od spółki, który następuje w terminie do kilku dni roboczych. Firma przekazuje gminie niezbędne dokumenty potrzebne do zawarcia umowy. Po jej podpisaniu zostaje ustalony harmonogram dostawy i miejsce odbioru surowca. Koszt transportu i wybór sposobu dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych leży po stronie gminy. Zaznaczono, że w przypadku kiedy gmina nie zajmie się dystrybucją węgla, może do tego zgłosić się gmina sąsiednia albo prywatny skład.

- Podmiot, który wprowadza do obrotu węgiel, może zawrzeć z gminą umowę po cenie gwarantowanej nie wyższej niż 1500 zł brutto za tonę węgla, a mieszkańcom może sprzedawać maksymalnie za 2 tys. zł. Doliczone 500 zł to koszt transportu - przypomniał resort aktywów.

Węgiel po preferencyjnej cenie - MAP zapewnia dobrą jakość

Wskazano, że węgiel dla samorządów będzie sprzedawany przez: Polską Grupę Górniczą (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także Lubelski Węgiel "Bogdanka". Samorządy, które kupiły węgiel po wyższej cenie przed wejściem tej ustawy, będą mogły wnosić o zwrot różnicy. Ministerstwo podkreśliło, że węgiel jest dobrej jakości i posiada wymagane certyfikaty.

- Węgiel po preferencyjnej cenie będą mogły kupować te osoby, które są uprawnione do dodatku węglowego. Dlatego będą one musiały złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli jednak sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, będą one mogły nabyć surowiec po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymały dodatek węglowy - podano w komunikacie MAP.

Przypomniano, że pojedyncze gospodarstwo domowe będzie mogło kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

Child alert Mia. Zabójstwo w Oświęcimiu

QUIZ PRL. Kultowe dobranocki w PRL-u. "Pora na dobranoc!"

Pytanie 1 z 10
Piaskowy Dziadek przylatywał do dzieci:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE